Výběr vhodného místa vycházel z významu památníku a jeho odkazu a zároveň z charakteru okolního veřejného prostranství. Takové parametry splňuje jižní okraj náměstí Velké mostecké stávky v centru města. Jde o prostor, který pro tento počin bude reprezentativní a přidá budoucímu památníku na důležitosti, aby odkaz sdělení připomínky hornických tradic v Mostě působil intenzivně a nepřehlédnutelně a zároveň citlivě. Za účelem získání hodnotného návrhu pro realizaci památníku byla vypsána otevřená výtvarná soutěž, která proběhla na konci roku 2020.
Vítězný návrh
Cena díla - 1 750 000 korun bez DPH
Výtvarné řešení díla, ideový záměr
Hlavním motivem památníku je samotná zem. Využíváme zatravněné plochy a transformujeme ji nadzvednutím dál do objektu památníku, který odkrývá co je pod povrchem. Vzniká tak celkem velký objekt, nakloněná plocha v ladném pohybu natočení doprava směrem k budově REPRE.
Tím, jak se trávník nadzvedává, dává nahlédnout pod povrch. Nakloněnou stěnou, kterou utváří, skýtá divákovi pocit stísněnosti a dojem že se na něj valí, padá, či že se ocitá pod zemí a vnímá tíhu hmoty nad sebou, což je vzhledem k tématu zásadní.
Vnitřní část objektu se zvedá do výšky a utváří tak stěnu asi 6 m vysokou. Majestátní zeď a její vertikalita v rámci celého prostoru vytváří dojem oltáře, čímž podporuje efekt pietního místa, kde je možné projevit smutek nad oběťmi těžby a důlních neštěstí.
Prohnutá stěna je tvořena jako reliéf poznamenané krajiny uhelné pánve, rýh a řezů v lomu, vrstev země, záznam struktury těžených materiálů atd., tímto vynesených na povrch. Drsný betonový povrch vnitřku památníku je v určitých místech prolnutý zrezlými kovovými plochami, jež symbolizují těžební technologie a rýpadla a další těžké stroje, jež se k těžbě používají.
Hmotové řešení v kontextu se širším okolím
Ostré ohraničení památníku je v souladu s celkovou atmosférou náměstí. Prohnutím a natočením, obzvlášť pak organicky tvarovaným reliéfem objektu dotváří kontrast k prostředí ostrých linií brutalistní architektury v bezprostředním okolí.
Popis zvolených materiálů a technické řešení
Zásadním materiálem je tedy beton, v tomto místě významný pro své konotace k prostředí. Tento hrubý reliéf je zčásti doplněn narezlým kovem, jež tuto drsnou plochu oživuje.
Z vrchní strany je památník porostlý trávníkem až do vrchu objektu. Dotváří tedy dojem obyčejného pruhu trávníku uprostřed města, z kterého se část najednou nadzvedává a odkrývá co je pod povrchem.
Celý objekt bude vyžadovat solidní vyztužení, vnitřek památníku bude tedy vyplňovat armatura a ocelová konstrukce, která bude zároveň kotvením v betonových základech.
Realizace by vůči samotnému návrhu byla potřeba přímo na místě. Začalo by se místními úpravami terénu a výstavbou konstrukce, bedněním, litím betonu, následně vysázením trávníku. Samotný reliéf vznikne vložením dílčích forem a kovových prvků reliéfu přímo do bednění před započetím betonáže. Části formy, jež bude zasazena do bednění by byly předem připraveny v atelieru.
Památník je široký 6 metrů, výšky dosahuje v nejvyšším bodě též cca 6 metrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV