Centrální náměstí zaplní stánky nizozemských specialit nebo prezentace dovolené na lodi v proslulých kanálech či podrobnosti sdílené cyklistiky. Součástí zábavného programu budou koncerty i kvíz o atraktivní ceny.
Veenendaal je od roku 1993 jedním z nejaktivnějších partnerských měst Olomouce. Nachází se v centrální části provincie Utrecht nedaleko stejnojmenného hlavního města a má 68 tisíc obyvatel. Legendární je i nizozemská pomoc Olomouci v době povodní v roce 1997.
Lavička přátelství
„Nizozemci z moderního Veenendaalu v Olomouci obdivovali a obdivují především historii, památky a bohatý kulturní život. My jsme se od svých nizozemských partnerů mnohému naučili v sociální i ekonomické oblasti nebo v přístupu k životnímu prostředí,“ ocenil délku i intenzitu vzájemné spolupráce primátor Miroslav Žbánek.
V průběhu let se nejednalo jen o oficiální návštěvy. Do spolupráce byla zahrnuta celá řada olomouckých organizací od hasičského a policejního sboru po zástupce církví, cestovních kanceláří, obchodních komor a sportovních klubů. Sepětí s Veenendaalem bude nyní ve městě připomínat i trojramenná lavička přátelství od výtvarníka Václava Lemona. „Vyzdvihla bych spolupráci se Sluňákovem, kde Veenendaal zanechal mnohé stopy a dokonce tam roste i veenendaalská alej, která funguje také jako protipovodňové opatření,“ doplnila vedoucí zahraničního oddělení magistrátu Zdeňka Podlipská. Právě ve Sluňákově budou 12. září instalovány nové plastiky dvou ovcí z Veenedaalu.
Stromy, kola, hudba
Do programu oslav zapadá i návštěva pětadvacetičlenné delegace z partnerského města v Olomouci a společné sázení památného stromu v botanické zahradě 16. září v 9 hodin. Odtud se všichni na kolech přemístí do centra oslav na Horním náměstí.
Za tři desítky let se konaly výměnné výstavy výtvarníků a fotografů i koncerty. Ty budou letos na náměstí v podání Petera Beurskense, Willema Meijeringa a Johana Meijera nebo olomouckých Black Ladies, které v Holandsku slavily úspěch.
Brožura a výstavy
„Partnerství připomíná i nově vydaná brožura Nizozemské stopy v Olomouci, která vznikla ve spolupráci s katedrou neederlandistiky na Univerzitě Palackého, a po stopách se dá vydat i do ulic s komentovanými prohlídkami,“ vyzdvihnul z programu náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák.
Nizozemský den bude doprovázet na náměstí také panelová výstava památek UNESCO v zemi tulipánů a výstava fotografií studentů olomouckého Církevního gymnázia Německého řádu z výměnných pobytů. Předcházet mu bude 15. září přednáškový set o Nizozemsku v Červeném kostele nebo projekce nizozemských filmů v kině Metropol.
Více informací o Nizozemském dni najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV