Nový Bor: Ve městě již několik měsíců působí Agentura pro sociální začleňování

14.05.2016 8:32 | Zprávy

Město Nový Bor bylo na základě své žádosti v závěru roku 2015 vybráno ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ). V listopadu 2015 schválili zastupitelé města Memorandum o spolupráci s ASZ. V březnu 2016 poté započala práce Lokálního partnerství Nový Bor, scházejí se pracovní skupiny, jejich členové připravují podklady pro Strategický plán sociálního začleňování a lokální konzultantka pracuje na vstupní analýze.

Nový Bor: Ve městě již několik měsíců působí Agentura pro sociální začleňování
Foto: René Latko / novy-bor.cz
Popisek: Nový Bor

Jak uvedla Blanka Tichá, manažerka Lokálního partnerství ASZ , podle kvalifikovaných odhadů z roku 2015 žije ve městě 350 – 400 Romů. Asi 70% z nich jsou děti a mladí lidé do 20 let. Nejstarší Romové přišli do města na počátku 50. let minulého století a další se stěhovali za těmito „starousedlíky“ ze Slovenska.

„Mezi největší problémy v této skupině obyvatel patří dluhy, nezaměstnanost, nízký stupeň vzdělání, společenské soužití, a to jak ve vlastní komunitě, tak i ve vztahu k většinové společnosti, a existenční závislost rodin na sociálních dávkách,“ přiblížila Blanka Tichá situaci v Novém Boru. Ta zároveň dodala, že se v této komunitě objevuje řada patologických jevů, jako záškoláctví, trestná činnost, drogy, gamblerství a lichva. Ve městě také v poslední době stoupá trestná činnost nezletilých a s nárůstem počtu drogově závislých se snižuje jejich věk. Problémy sociálního vyloučení se pak již netýkají jen romského etnika.

Cílem je vytvoření fungujícího systému spolupráce

Ve spolupráci s ASZ vidí město příležitost využít zkušenosti s obdobnými jevy v jiných oblastech republiky, pomoc s plněním Strategického plánu a konzultace při tvorbě projektových záměrů.

„Chceme nastavit systém spolupráce mezi městem, státními orgány, školami a neziskovými organizacemi a zapojit i Romy,“ zdůraznila Blanka Tichá.

Za vyloučenou lokalitu ve městě lze podle Blanky Tiché považovat sociální ubytovnu v Severní ulici, kterou vlastní město a pronajímá Farní charitě Česká Lípa. Další vyloučenou lokalitu představuje rovněž ulice Nemocniční. Problematickým místem v Novém Boru je současně sídliště Rumburských hrdinů. V této  lokalitě se nachází dům v majetku města s 20 sociálními byty a bydlí tady i značná část romských rodin. Nejpalčivějšími problémy zdejších obyvatel jsou zejména dluhy na nájemném a energiích, nezaměstnanost, předluženost a koncentrace neorganizované mládeže.

Co je Lokální partnerství?

Lokální partnerství v Novém Boru začalo pracovat na své první schůzce 10. března 2016. Od té doby se scházejí 4 pracovní skupiny Sociální služby a rodina, Zaměstnanost, Vzdělávání a volný čas a Bydlení a připravují podklady pro Strategický plán sociálního začleňování, který by mělo v září 2016 dostat ke schválení zastupitelstvo města. Lokální partnerství je také v kontaktu s pracovní skupinou Bezpečnost a prevence kriminality, působící ve městě. Souběžně je město členem místní akční skupiny LAG Podralsko a v roce 2015 se podílelo na vypracování Třetího komunitního plánu sociálních služeb obcí Svazku obcí Novoborska 2016-2020.

Lokální partneři

Město Nový Bor
- OSVZ – odbor sociálních věcí a zdravotnictví (oddělení sociálně právní ochrany dětí, oddělení sociální práce a zdravotnictví)
- OSM – odbor správy majetku (pracoviště správy majetku a správy budov, oddělení správy technických služeb a komunálního odpadu
- OŠKS – odbor školství, kultury a sportu
Úřad práce Nový Bor
ZŠ U Lesa
ZŠ náměstí Míru
ZŠ Arnultovice
ZŠ praktická
MŠ Klíček
VOŠ a SŠ Nový Bor
ZUŠ Nový Bor
DDM Smetanka
Rodina v centru Nový Bor
TJ Jiskra Nový Bor
Farní charita Česká Lípa
Probační a mediační služba Česká Lípa
Kustod Česká Lípa
Fokus Česká Lípa
Rytmus Česká Lípa
Nobys Nový Bor
Sociální služby Nový Bor
CZPLK Česká Lípa
Most k naději K-centrum Česká Lípa
Déčko Liberec
LAG Podralsko MAS/MAP
Krajský úřad Libereckého kraje

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uherské Hradiště: Svatý Martin a žehnání vína

16:48 Uherské Hradiště: Svatý Martin a žehnání vína

Tradiční obřad žehnání svatomartinského vína v Uherském Hradišti patří k nejhezčím podzimním akcím. …