Hlavní myšlenkou projektu, do něhož se Nový Bor zapojil prostřednictví Odboru životního prostředí Městského úřadu (OŽP), je přesvědčení, že vhodnou platformou k přijímání adaptačních opatření na změnu klimatu je zejména místní úroveň. Cílem pak bylo zvýšit povědomí zástupců veřejné správy o dané problematice s využitím konkrétních zkušeností z norských měst. Ty se mají následně promítnout do vytvoření střednědobé až dlouhodobé adaptační strategie města pro zvýšení jeho odolnosti vůči negativním dopadům změny klimatu.
„Součástí jednotlivých fází projektu byly mimo jiné osvětové a vzdělávací akce pro veřejnost či veřejné projednání návrhu adaptační strategie, na jejíž přípravě měli možnost podílet se i obyvatelé Novoborska,“ přiblížila Jitka Kopčáková, vedoucí OŽP. Ta zároveň dodala, že s ukončením jedné fáze projektu vyvstává druhá, a to aplikovat získané poznatky a postupy adaptace do běžné praxe. Praktickými opatřeními pak mohou být například účinné postupy vedoucí k zajištění dostatku pitné vody a k ochraně jejích zdrojů, v rámci plánované urbanizace preferovat výstavbu zahrnující architektonické prvky zmírňující negativní dopady změn klimatu, jako jsou například zelené plochy, výsadba stromů, nebo rozšiřování vodních ploch. Podle Jitky Kopčákové se totiž problematika změny klimatu vyznačuje aktuálností a dotýká se každého jednotlivce i celé společnosti.
Podrobné informace o projektu jsou pak dostupné ZDE.
Strategie adaptace bude zveřejněna na webových stránkách města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV