Cílem Evropských Mozartových cest je oživení turistických tras, dále pak spolupráce v oblasti kulturní, umělecké, pedagogické a vědecké spojené s W. A. Mozartem. K dosavadním výstupům patří např. vytvoření webového portálu www.mozartways.com, vydání tříjazyčné turistické mapy nazvané Mozart Ways, zachycující trasy Mozartových početných cest po Evropě a celá řada kulturních akcí, kterých bylo nejvíce v roce 2006 v souvislosti s 250. výročím od narození tohoto skladatele.
Olomouc se v rámci nabízených projektů, které se většinou daří financovat z prostředků Evropské unie, zapojila do programu „Domácí hudba“ s cílem zlepšení hudebního vzdělání. Učinila tak prostřednictvím projektu ZUŠ Žerotín, který byl vybrán k spolufinancování z fondů EU. Jedná se o soutěž mladých klavíristů, žáků ZUŠ z celé ČR, studentů Konzervatoře Evangelické akademie a katedry hudební výchovy na PdF UP v Olomouci, která se uskuteční na podzim letošního roku v rámci akce „Mozart opět v Olomouci“.
Její součástí bude i několik doprovodných koncertů a seminář k interpretaci Mozartových klavírních skladeb na českých základních uměleckých školách.
Wolfgang Amadeus Mozart zavítal do Olomouce jako jedenáctiletý hoch v doprovodu svého otce Leopolda Mozarta a sestry Nannerl v roce 1767, přičemž nejprve rodina bydlela v dnešním Hauenschildově paláci a poté u hraběte Podstatského v kapitule dómu (dnešní Arcidiecézní muzeum), než obě děti překonaly neštovice a mohly se přes Brno vrátit do Vídně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olomouc.cz