„Nákup defibrilátorů jsem inicioval poté, co jsem zažil srdeční kolaps kolegy přímo v mé kanceláři. Defibrilátor, který by mu tehdy okamžitě k restartu srdce pomohl, jsme k dispozici při poskytování první pomoci neměli. Jsem rád, že v tomto případě vše dobře dopadlo a kolega je dnes už v pořádku. Protože ale v souvislosti se zdravím nelze spoléhat na štěstí, domnívám se, že defibrilátory jsou ve veřejných budovách v podstatě nutností,“ vysvětlil důvod pořízení dalších života zachraňujících přístrojů náměstek primátora zodpovědný za zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že nákup defibrilátorů odsouhlasila městská rada na počátku března.
Nové defibrilátory pro případ neodkladné amatérské resuscitace jsou k dispozici na radnici na Pernštýnském náměstí, v budovách magistrátu ve Štrossově ulici, na náměstí Republiky, v ulici U Divadla a v budově registru vozidel v Černé za Bory. Dva jsou pak na radnicích pátého a šestého pardubického obvodu.
Zaměstnanci magistrátu prošli školením první pomoci
„Protože víme, jak důležité je umět poskytnout kvalitní první pomoc, nabízíme pracovníkům úřadu v rámci vzdělávání odborné proškolení v této oblasti. Zahrnuje právě i instruktáž, jak se mají defibrilátory při záchraně osoby se srdečním selháním správně použít. Velmi mne překvapilo a zároveň opravdu potěšilo, že zájem o školicí kurz byl obrovský. Za poslední půlrok jej dokonce absolvovala drtivá většina z celkového počtu 361 zaměstnanců,“ uvedl tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko.
První defibrilátor pro amatérskou záchranu života byl v Pardubicích umístěn v roce 2008 do hokejové arény na základě rozhodnutí hokejové asociace, aby byly tyto přístroje k dispozici na všech extraligových utkáních. O rok později pak radnice vybavila externími defibrilátory dalších 5 exponovaných míst ve městě.
V každém ze zařízení, kde je defibrilátor k dispozici, je několik lidí proškolených k jeho obsluze, přístroj však může úspěšně použít i laik. S otevřením malého kufříku, v němž je defibrilátor uložen, se spustí hlasový záznam. Ten navádí osobu poskytující první pomoc krok za krokem, od rozbalení elektrod až po umělé dýchání. Přístroj samostatně vyhodnotí poruchu srdečního rytmu, v případě potřeby vyzve obsluhu k aplikaci výboje, amatérskému záchranáři pomůže také při udržování správného rytmu stlačování hrudníku při masáži srdce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV