Potvrdily tak, že jejich loňské vítězství v této soutěži nebylo náhodné. Více než tuna lahví, které putovaly během tohoto školního roku ze školy v Kyjevské k recyklaci, je důkazem toho, že dětem není lhostejné, v jakém světě budou žít a třídění odpadů považují za běžnou součást svého života.
Téměř 14 tun plastových lahví, které během školního roku odevzdaly k recyklaci děti ze 17 pardubických mateřských a základních školy zapojených do soutěže, by bez problémů pokrylo Pernštýnské náměstí. Díky ekologickému chování dětí neskončilo zhruba 350.000 lahví, v komunálním odpadu, ale vrátily se jako cenná surovina na počátek výrobního cyklu. Školy za ně od města na oplátku dostanou potřeby pro sport a volný čas.
„Moc rád přivítám zástupce nejlepších škol na radnici, abych jim poděkoval za to, že své žáky vedou k zodpovědnosti nejen za sebe, ale i za prostředí v němž žijí. Je to investice do budoucnosti, nechceme přece, aby byla země za pár let ohromnou skládkou odpadků,“ řekl náměstek primátorky František Brendl.
Soutěž vyhlašuje město ve spolupráci se Službami města Pardubic již řadu let. Letos děti ze základních a mateřských škol naplnily plasty 6404 pytlů. Nejvíce PET lahví (1950 pytlů) odešlo k recyklaci ze základní školy v Družstevní ulici v Polabinách. Na vítězství jim to však nestačilo. Kvůli srovnatelnosti výsledků různě velkých škol se totiž při vyhodnocování celkové množství separovaných plastů přepočítává na „hlavu“, tedy dělí počtem žáků, kteří školu navštěvují.Každé dítě z vítězné školy v Kyjevské ulici nasbíralo v přepočtu téměř 15,5 kilogramu PET lahví. Přes deset odevzdaných kilogramů se dostaly ještě druhá v pořadí ZvŠ Artura Krause a MŠ Korálek.
„Jsem moc rád, že se pardubické děti učí ekologickému chování už od mala. Jednak to v nich už zůstane a pak, tlačí i nás dospělé k větší ohleduplnosti vůči životnímu prostředí. To je ostatně patrné z toho, že stoupá množství tříděného odpadu, který se v Pardubicích ročně sebere a vzrůstající počet kontejnerů na separovaný odpad, ať jsou to ty běžně užívané na plast, papír a sklo, nebo nové na textil, drobný elektroodpad či bioodpad,“ dodal náměstek.
Obyvatelé Pardubic třídí odpad již řadu let. V roce 2011 vytřídili 801 tun plastů, 780 tun papíru, 946 tun skla, 103 tun nebezpečných odpadů, 1689 tun bioodpadu a 125 tun textilu. „Právě ochota lidí třídit odpady nás přivedla na myšlenku ukládat zvlášť i drobný elektroodpad, na který je ve městě instalováno 20 červených kontejnerů. Mimo to jsme letos přikoupili dalších 62 kontejnerů na separovaný odpad, převážně na papír,“ dodal náměstek.,
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pardubice.eu