„Jedná se o projekty, které finančně kryjí náklady na jídlo dětem z rodin, jež si to kvůli špatné finanční situaci nemohou dovolit. Celkem bude letos podpořeno 101 dětí ze základních a mateřských škol částkou přes 840 000 korun v rámci těchto tří programů. Pomoc je zajišťována přímo prostřednictvím základní nebo mateřské školy na základě darovací smlouvy, což zaručuje, že obědy skutečně putují k dětem a minimalizuje se riziko zneužití. Navíc je zajištěna anonymita pomoci, aby se dětem spolužáci třeba neposmívali. Výběr dětí probíhá prostřednictvím pedagogů a ředitelů mateřských a základních škol, kteří ve spolupráci s odborem sociálních věcí Magistrátu města Pardubic identifikují děti, které nejvíce potřebují pomoc,“ objasnil 1. náměstek primátora zodpovědný za oblast školství a sociální politiku Jakub Rychtecký.
Projekt WOMEN FOR WOMEN se zaměřuje na podporu školního stravování a má několik aktivních programů. V Pardubicích o podporu z programu WOMEN FOR WOMEN Obědy pro děti zažádalo letos osm základních škol, přičemž jedna základní škola využije dotační služby od projektu Patron dětí s názvem Obědy školákům, a rozšíří tak nové možnosti dotačního stravování pro pardubické školáky.
V mateřských školách realizuje WOMEN FOR WOMEN program SOS do školky, který zajišťuje dětem svačinu, oběd a další svačinu. Tento program letos využije pět mateřských škol. „Jednou z velkých výhod projektu WOMEN FOR WOMEN je, že děti mohou být do programu zařazeny i v průběhu školního roku, což umožňuje pružně reagovat na měnící se potřeby konkrétní rodiny,“ vysvětlil Rychtecký. WOMEN FOR WOMEN vznikl za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a v Pardubicích se tento projekt již v minulých letech úspěšně zavedl. Dalším dotačním programem je Bezplatné školní stravování Pardubického kraje, do něhož se letos zapojí šest mateřských škol a je spolufinancován Evropskou unií.
Hlavními kritérii pro výběr jsou rodiny, jež sice o své děti pečují, ale kvůli špatné finanční situaci si nemohou dovolit platit za stravování. To může bránit dětem v pravidelné docházce do školky. Tyto děti se zároveň potýkají s dalšími obtížemi, jako je nemožnost účasti na placených třídních a školních aktivitách, například výletech, výstavách či divadelních představeních, a jejich situace je dlouhodobá. Rodiče těchto dětí musí však se školou aktivně spolupracovat, pravidelně odhlašovat stravu a dbát na docházku dětí do školy.
„Město Pardubice skrze tyto projekty ve spolupráci s našimi školami a mateřinkami podporuje rovný přístup ke vzdělání pro všechny děti. Tyto dotační stravovací programy pomáhají městu ve snaze zajistit, aby každé dítě mělo možnost rozvíjet svůj potenciál a zdravě růst, a to bez ohledu na ekonomické podmínky rodin, ve kterých vyrůstají,“ uzavřel Rychtecký.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV