Tým psychologů by měl v rámci debat ozřejmit žákům ve věku 11 až 12 let, kam až nezdravé rodinné vztahy mohou dojít a jak zásadně mohou dítě a jeho další vývoj ovlivnit a narušit.
„Pardubické základní školy budou letos věnovat část své výuky v pátých třídách tématu rodiny a důležitosti vztahů na počátku lidského života. V našich pátých třídách je v letošním školním roce 988 žáků a my bychom jim všem chtěli dát možnost probrat důležitost vztahových vazeb v rodině s odborníky, neboť na počátku života skutečně záleží - ze zažitých vzorců v rodině se těžko vystupuje a ovlivňují celý náš život. Otevřené debaty na toto citlivé téma se konají postupně v každé z našich škol v třídních kolektivech volnou a dětem srozumitelnou podobou, seriál debat jsme odstartovali koncem října a zpětná vazba naznačuje, že je to správný preventivní krok,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za školství a sociální politiku města Jakub Rychtecký s tím, že diskuzí projekt nekončí, neboť v rámci projektu vznikly také webové stránky www.napocatkuzalezi.cz, které poskytují komplexní informace o problematice a další důležité odkazy na dané téma, kam se mohou dotyční v případě potřeby obrátit pro pomoc.
„Dětství bez traumat a nadlimitních psychických zátěží je základem optimálního vývoje každého dítěte. Pod vedením zkušených lektorů budou probíhat v každé pardubické páté třídě základní školy besedy, kdy po zhlédnutí několika tematických videí budou dětem citlivě kladeny otázky k zamyšlení. Besedy moderují naši lektoři tak, aby dítě, které případné trauma či nadlimitní zátěž samo zažilo, nesdělovalo tuto zkušenost před třídním kolektivem, ale mohlo ji ventilovat a zpracovat následně se školním psychologem,“ uvedl ředitel Poradny pro rodinu Pardubického kraje Roman Miletín. „
Záměrně jsme cílili na věkovou skupinu 11 až 12 let, tedy na děti, které si již plně uvědomují dopad případných negativních rodinných vztahů na sebe, ale zároveň je zde čas a prostor zažitá myšlenková schémata, názory a postoje žádoucím způsobem měnit,“ doplnil svého kolegu ředitel Pedagogicko – psychologické poradny Pardubice Jiří Knoll.
Myšlenka upozornit na důležitost správného navázání vztahové vazby pomocí videí vznikla v rámci Komunitního plánování v pracovní skupině Rodina s dětmi a mládež. „Oslovili jsme s myšlenkou natočit osvětová videa naše herce z Východočeského divadla, kteří na spolupráci okamžitě kývli. Vzniklo tak šest zhruba minutových videí, která věrně simulují nejrůznější situace, v nichž se bezbranné děti často ocitají. Jsou natočena očima malého dítěte, které nemá možnost do děje zasáhnout a ovlivnit ho jinak než pláčem či snahou o navázání komunikace s rodiči. Právě takové situace mohou ovlivnit další vývoj dítěte, aniž si to uvědomujeme,“ nastínila vedoucí odboru sociálních věcí pardubické radnice Iva Bartošová.
Na besedy, uskutečněné v pátých třídách ve školním roce 2021/2022, naváže práce se šestými ročníky ve školním roce 2022/2023, kdy např. v hodinách českého jazyka budou žáci psát na téma vztahů v rodině slohovou práci. Akci se rozhodli v rámci společenské odpovědnosti finančně podpořit i významní zaměstnavatelé v regionu společnosti Foxconn a Elektrárny Opatovice.
„Projekt komunikuje silné a důležité téma, má odborné garanty a je kvalitně zpracován velmi zajímavou formou. Jako rodič jsem byl ihned od představení záměru městem Pardubice přesvědčen, že naše společnost bude tento projekt podporovat od samého počátku a pomůže upozornit na problematiku důležitosti navázání dobrého citového vztahu mezi rodičem a dítětem. Společnost Foxconn podporuje různé edukativní, sportovní i kulturní projekty, které pečlivě vybírá a zde u Na počátku záleží nebylo o spolupráci pochyb,” uvedl manažer PR a komunikace společnosti Foxconn Česká republika.
„Fakt, že na počátku opravdu záleží, je hlavním důvodem podpory tohoto projektu naší společností. Věříme, že tento zcela unikátní počin pardubické radnice bude pomáhat a časem splní svůj účel třeba i za hranicemi města Pardubic,“ potvrdila slova Pavla Koženého Hana Počtová, mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV