Písek: Dobrovolníci pomohli s dosadbou biokoridoru

19.11.2021 9:15 | Tisková zpráva

Téměř 50 ovocných stromů a keřů vysadili dobrovolníci v polovině listopadu do biokoridoru nadregionálního charakteru v lokalitě Nad Kuchyňkou na severním okraji Písku.

Písek: Dobrovolníci pomohli s dosadbou biokoridoru
Foto: Archiv
Popisek: Město Písek

Dobrovolníci pomohli s realizací již třetího ekologického projektu podpořeného z prvního ročníku Participativního rozpočtu města Písku. Předložil jej spolek Voda a zeleň v Písku a jeho cílem bylo zachování biodiverzity a podpora života hmyzích společenstev v této oblasti.

„Jedná se o jedinečnou lokalitu starého třešňového sadu, na který navazuje biotop travnaté meze. Na části tohoto významného prvku územního systému ekologické stability (ÚSES), a to na svahu s převážně jižní expozicí, se vyskytuje teplomilná luční vegetace s mnoha zajímavými druhy hmyzu, zejména motýly. Proto bylo prostorové a druhové složení dosadby navrženo tak, aby odpovídalo ekologickým nárokům zde žijících živočišných a rostlinných společenstev,“ řekl David Schwedt z odboru životního prostředí, který s realizací projektu spolku pomáhal.

„Spousta stromů v biokoridoru odchází, proto jsme zde vysadili nové, aby místo, které živočichům poskytuje útočiště a potravu, bylo i nadále funkční. Starou zeleň jsme doplnili třešněmi, ořešáky, hrušněmi, jabloněmi nebo švestkami,“ doplnila Veronika Paluková ze spolku Voda a zeleň v Písku. 

Před samotnou výsadbou zástupci odboru životního prostředí dobrovolníkům popsali význam prvků územního systému ekologické stability v krajině, jejich funkce a další souvislosti. Následovala praktická ukázka správného vysazení stromu, kterou předvedli zástupci předkladatele projektu společně s pracovníky firmy ARBORES CZ, která dodala sadební materiál. Do samotné výsadby se kromě dospělých pustily s nadšením i děti. 

V rámci tohoto projektu bude také ošetřeno zdravotně bezpečnostním řezem 62 starých stromů rostoucích po celé ploše sadu. Počítá se také s komunitním vybudováním suchých skládaných valů z kamene nasbíraného na přilehlých polích, s instalací hmyzovišť přírodního rázu a instalací velké informační cedule z akátového dřeva na začátku biokoridoru. Součástí projektu je také zajištění následné péče o všechny nově vysazené dřeviny po dobu pěti let, včetně zálivky, doplňování mulče a zajištění tvarovacího řezu.

„Vzhledem k nadregionálnímu významu biokoridoru s označením K114 považujeme zfunkčnění, byť jen třeba takto malé části ÚSES, za velký přínos v rámci postupného zvyšování ekologické stability krajiny Písecka,“ dodal David Schwedt.

Město Písek zastoupené odborem životního prostředí děkuje předkladateli projektu a všem zúčastněným za spolupráci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adventní Zlín 2024 pobaví děti i dospělé, město přivítá nový rok ohňostrojem

22:05 Adventní Zlín 2024 pobaví děti i dospělé, město přivítá nový rok ohňostrojem

Letošní adventní i novoroční program, který připravilo statutární město Zlín, slibuje nezapomenuteln…