Plzeň má připravený plán prevence kriminality na dva roky

22.02.2012 14:08 | Zprávy

Na podporu aktivit souvisejících se sociální integrací dětí a mládeže, na zvyšování bezpečí ohrožených skupin lidí nebo na snižování drogové závislosti se chce zaměřit plzeňská radnice při naplňování plánu prevence kriminality v letošním a příštím roce.

Plzeň má připravený plán prevence kriminality na dva roky
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Na sestavování dvouletého programu se podílela odborná pracovní skupina, která vycházela nejen z policejních statistik, ale také z hodnocení koncepce prevence kriminality v letech 2008 až 2011 a z identifikace silných a slabých stránek v této oblasti.

Největšími hrozbami v Plzni je podle koordinační skupiny prevence kriminality například trestná činnost související s pracovní migrací, selhávání základní role rodiny včetně snižující se ekonomické soběstačnosti a také nesystematické financování preventivních programů a služeb. „Nejen tyto skutečnosti hrály roli při sestavování priorit programu prevence kriminality. Mezi slabé stránky patří také nedostatek resocializačních programů pro lidi vracející se z výkonu trestu, nedostatečný počet zařízení, které pracují s dětmi ohroženými sociálně patologickými jevy, nízká finanční a právní gramotnost obyvatel nebo chybějící dostupné bydlení pro lidi s nízkými příjmy,“ pokračuje ve výčtu faktorů Robert Houdek, radní pro bezpečnost.

Plán tvoří šest priorit. Swot analýza ukázala, že se v Plzni zvyšuje počet sociálně rizikových rodin, ve kterých žije dítě s rozvíjející se anebo diagnostikovanou poruchou chování. „V této souvislosti chceme posilovat žádoucí aktivity, jako jsou vzdělávací, zážitkové programy pro děti a mládež, poradenství a terapeutická podpora a preventivní programy na školách,“ uvádí Andrea Gregorová, manažerka prevence kriminality.

Druhá priorita je zaměřena na zvyšování bezpečnosti ohrožených skupin lidí a snížení kriminality ve městě. „V tomto případě jsme vycházeli z policejních statistik. I když pozitivní čísla přináší kolonka kapesních krádeží, z pohledu násilné trestné činnosti se policisté v minulém roce nejvíce zabývali zločinem loupež, a to ve 152 případech. Nejvíce skutků zaznamenali v centru Plzně a na Borech,“ podotýká Andrea Gregorová a poukazuje na dva připravené projekty: „Škola bezpečnosti seniorů si klade za cíl posílit bezpečí této skupiny obyvatelstva a rozšířit jejich znalosti, jak předcházet možnému ohrožení a jak řešit sebeobranné situace. Druhý projekt je věnován ženám. Jde o kurz sebeobrany, ve kterém se naučí bránit v případě napadení nebo ohrožení.“

Podporovat aktivity života lidí vracejících se z výkonu trestu je cílem třetí priority programu. „Chceme se podílet na rozvoji resocializačních a probačních programů, ale také hledat cesty, jak těmto lidem umožnit tzv. bydlení na půli cesty. Zaměřit se chceme i na podporu opatření k odstraňování bariér, které znesnadňují trestaným osobám přístup k bydlení a k zaměstnání,“ přibližuje prioritu programu manažerka.

Plán prevence kriminality počítá rovněž s pomocí při aktivitách, které se zaměřují na snižování drogové závislosti a na péči o osoby ohrožené závislostí. „Podle odhadů žije v Plzni a v Plzeňském kraji přibližně tisíc uživatelů návykových látek. Systematická spolupráce s uživateli i jejich rodinnými příslušníky je velmi důležitá. Podle statistik pomůže ve více než polovině případů. Proto je naší prioritou podpora organizací, které poskytují pobytové či ambulantní  služby určené rodičům s dětmi vracejícími se z léčby,“ vysvětluje Andrea Gregorová.

Poslední dvě priority navazují na právě skončený tříletý program. Jedna z nich cílí na projekt Bezpečné město, který Plzeň odstartovala v roce 2009, a v průběhu následujících dvou let chce posílit především preventivní působení městské policie. Poslední priorita, neméně důležitá, je postavena na zvyšování právního povědomí a finanční gramotnosti občanů a žáků škol.

Ze schváleného Plánu prevence kriminality vychází deset dílčích projektů pro rok 2012, na které žádá město Plzeň dotaci od Ministerstva vnitra. Každoročně získaly jeho podporu jen některé z předložených projektů.

Celkové náklady všech deseti projektů jsou odhadnuty na 1,5 milionu korun.

Projekty roku 2012:

  •     Prevence sociálně patologických jevů
  •     Proměna Pixly
  •     Kurz sebeobrany pro ženy
  •     Fotopasti - monitoring černých skládek
  •     Škola bezpečnosti seniorů
  •     Bezpečnost seniorů II.
  •     Zážitkový pobyt pro neorganizovanou mládež
  •     Rozšíření kamerového systému na území MO Plzeň 4
  •     Informační kampaň – Bezpečné město
  •     Plzeňská oáza tvoření (oživení zámeckého parku v Plzni – Křimicích)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: plzen.eu

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

22:41 Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

Centrum volného času Pavučina pokračuje ve své tradici a zahajuje pravidelné výjezdy na ledovou ploc…