Plantáž založila v roce 2009 na zemědělských pozemcích ve vlastnictví města mezi rozvadovským portálem tunelu Valík a řekou Úhlavou. Podání žádosti o finanční prostředky z programu Přímé platby v systému evropských a národních dotací poskytovaných Státním zemědělským intervenčním fondem v roce 2012 schválila městská rada.
Na 15hektarové ploše roste japonský topol, který by měl být v intervalech čtyř let pětkrát vytěžen, zpracován na dřevní štěpku a spálen v kotli na biomasu společnosti Plzeňská teplárenská. Jedná se o pilotní projekt zařazený do sítě výzkumu rychle rostoucích dřevin. I proto je vývoj biodiverzity, růstová dynamika, produkce a vývoje půdního chemizmu (obsahu živin a humusu) sledován oddělením fytoenergetiky a biodiverzity Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinné a okrasné zahradnictví Průhonice.
V roce 2011 byla Správě veřejného statku poskytnuta dotace v celkové výši 58 487,53 Kč. V roce 2012 bude nutné provést lokální dosadbu (vylepšení) plantáže a ošetření proti buřeni. Životnost plantáže je odhadována na dvacet let. První sklizeň se předpokládá na přelomu let 2013 a 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: plzen.eu