„Pravidelné kurzy pro seniory tak pokračují v podobě distanční výuky a již na jaře se ukázalo, že senioři mají o tuto formu výuky zájem a dokáží v praxi využívat digitální technologie. Pokračuje se tedy stejným systémem, kdy v den konání kurzu dostane každý přihlášený účastník do své e-mailové schránky aktuální lekci (dokumenty), úkoly, kvízy a zadání pro samostatnou práci, odkazy na zajímavé weby a webináře, návody na cvičení i pozdravy od lektorů a pracovníků komunitního centra," dodává Lachnit.
Za Komunitní centrum Prádelna aktuálně již od začátku plně fungují on-line kurzy španělského, anglického jazyka a konverzace, kurzy práce s PC a kurz digitální fotografie/grafiky, z pohybových aktivit nabízí centrum videolekce jógy a zdravotní gymnastiky, postupně jsou připravovány podklady pro zájemce o stabilizační cvičení, tai-chi nebo rehabilitační cvičení v domácích podmínkách. Kromě toho chtějí pracovníci centra virtuálně připomenout říjnovou výstavu Pavla Kantorka, případně představit novou expozici v Galerii Prádelna.
Komunitní centrum Louka pro své zájemce kromě jazykových kurzů navíc připravuje návody na kreativní tvoření, on-line trénink paměti nebo videokurzy základů kresby. Na facebookových stránkách centra může návštěvník také zhlédnout virtuální říjnovou vernisáž výstavy „Krajiny v Louce“. Šikovní kurzisté z řad seniorů, kterým patří velký obdiv, s jakou energií se do tvorby pustili, vytvořili krásné obrazy, které zdobí prostory komunitního centra.
Na kurzy se mohou přihlásit i noví zájemci z řad seniorů, neboť kapacita virtuálních učeben není, na rozdíl od těch v prostorách komunitních center, omezená. Bližší informace a přihlášení se nacházejí na webových stránkách center - www.kcpradelna.cz a kc-louka.webnode.cz, případně se lze informovat nejlépe prostřednictvím e-mailu: kcpradelna@seznam.cz nebo kclouka@seznam.cz.
„Na základě zkušeností z jarních měsíců zareagovali pracovníci našich komunitních center velmi rychle a během krátké doby přešli do režimu distanční výuky takřka všech pravidelných kurzů pro seniory v rámci projektu Podpora komunitního života v Městské části Praha 5. Samozřejmě on-line výuka plnohodnotně nenahradí prezenční formu kurzů, neboť důležitou součástí takřka všech seniorských aktivit v komunitních centrech je především osobní setkávání, poznávání sebe i ostatních, navazování kontaktů; zkrátka přirozené vytváření komunity. Nicméně i takovýto vzdálený kontakt je pro seniory, pro které izolace představuje velmi stresující a nepříjemnou situaci, povzbuzujícím momentem a samotný obsah zasílaných lekcí může adresátům přinést smysluplnou náplň a tipy na uchování fyzického i psychického zdraví. Tudíž oceňuji náročnou práci pracovníků komunitních center i lektorů jednotlivých aktivit při přípravě on-line provozu. Zároveň se, stejně jako všichni zúčastnění, velmi těším na návrat normálního provozu a příležitost setkávat se tváří v tvář. Snad to nebude dlouho trvat,“ uvažuje JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který se dlouhodobě věnuje sociální problematice a kvalitě života seniorské populace především.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV