Výstavou provede Olga Karasová, která ve vězeňství pracuje už 18 let a v příbramské věznici vede výtvarné kurzy pro odsouzené. Co malování podle ní vězňům přináší? „Vnímám, že jim pomáhá odbourat stres a taky si trochu rozšiřují obzory. Protože je to práce tvůrčí, stimuluje i myšlení člověka,“ říká Olga.
Obrazy v centru Kotlaska od začátku výstavy poutají pozornost návštěvníků, kteří se také zajímají o životní osudy jejich tvůrců. „Výtvarná práce a podobné aktivity ve věznicích mají smysl samy o sobě jako smysluplné využití času člověka ve vězení, ale když dojde k jejich zveřejnění, je možné přenést sílu sdělení těchto lidí i mimo brány věznice,“ říká Kateřina Jirová – programová manažerka Komunitního centra a zahrady Kotlaska.
Program dernisáže:
- Komentovaná prohlídka obrazů: Olga Karasová, věznice Příbram
- Tvorba za vězeňskou zdí: debata s bývalým vězněm a malířem
- Příklady restorativní praxe v projektu Křehká šance II.: Mgr. Lea Skřekucká, PMS ČR
- Tvořivé zastavení nad obrazy: Monika Kaššaiová, divadelnice
- Malé občerstvení a neformální posezení
Výstavu pořádá Komunitní centrum a zahrada Kotlaska, které provozuje nezisková organizace RUBIKON Centrum, ve spolupráci s Probační a mediační službou a Věznicí Příbram. Vstupné je zdarma.
Komunitní centrum a zahrada Kotlaska na Praze 8 je prostor pro městské zahradničení, kulturní, společenské a vzdělávací aktivity, sousedská setkání a trávení volného času. Cílem aktivit je zapojit do komunitního života co nejvíce lidí včetně těch, kteří mají za sebou trestní minulost, ale teď chtějí začít znovu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV