Praha ročně poskytuje přes 2 miliony korun na intenzivní kurzy češtiny

15.11.2021 19:10 | Tisková zpráva

Radou hl. m. Prahy byl dnes schválen návrh Memoranda o spolupráci a porozumění v oblasti začleňování mladých lidí s odlišným mateřským jazykem do středního vzdělávání mezi hl. m. Prahou a organizací META. Hlavní město tím vyjadřuje zájem o systémové řešení jazykové přípravy a podpory mladých cizinců a žáků s odlišným mateřským jazykem (OMJ).

Praha ročně poskytuje přes 2 miliony korun na intenzivní kurzy češtiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

„Praha již řadu let podporuje vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem jak v předškolním a základním, tak i ve středním vzdělávání. Na tyto aktivity poskytuje ročně přes 2 miliony korun. Touto částkou například podporujeme intenzivní kurzy češtiny jako druhého jazyka v Základní škole Marjánka v Praze 6 a v Základní škole a Mateřské škole Lyčkovo náměstí v Praze 8, nebo také kurzy pro středoškolské studenty, které realizuje Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

V období od 1. srpna 2022 do 31. srpna 2027 plánuje organizace META uskutečnit projekt, který je zaměřen na podporu začleňování mladých lidí s OMJ do středoškolského odborného vzdělávání i na podporu pedagogů středních škol při vzdělávání žáků s OMJ. Projekt navazuje na projekty nazvané Click with school a Don't give up! s cílem rozvíjet systémovou jazykovou přípravu a podporu mladých lidí s OMJ tak, aby mohli využít svůj vzdělávací potenciál, absolvovat střední školu a následně se uplatnit na trhu práce.

Do projektu budou zapojeny celkem 3 regiony, konkrétně se jedná o Plzeňský kraj, Jihomoravský kraj a hl. m. Praha. Do prvních dvou regionů pak bude postupně přenesen model jazykové přípravy žáků s OMJ pro vstup na střední školu a jejich následné podpory během studia, který se již 5. rokem rozvíjí v Praze.

Náplní projektu bude realizace šesti základních aktivit: zdokonalovací jazykové kurzy, zpracování výukových materiálů, síťování a advokační činnost, vytvoření sítě koordinátorů, vzdělávání a poradenství pro pedagogy, koordinace projektu a PR aktivity.

„Od začátku letošního září navíc začal platit v České republice nový systém financování jazykového vzdělávání pro cizince v mateřských a základních školách z rezervy krajského úřadu, na který bude pro období do konce tohoto roku poskytnuto kolem 10 milionů korun,” doplnil radní Vít Šimral.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adventní Zlín 2024 pobaví děti i dospělé, město přivítá nový rok ohňostrojem

22:05 Adventní Zlín 2024 pobaví děti i dospělé, město přivítá nový rok ohňostrojem

Letošní adventní i novoroční program, který připravilo statutární město Zlín, slibuje nezapomenuteln…