„Jsem rád, že se Slovanská epopej opět vrací do Prahy, a že tento prostor splňuje vhodné parametry pro umístění takového díla,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který poděkoval Moravskému Krumlovu za letitou péči o Slovanskou epopej a všem, kteří se zasloužili o vznik této výstavy. Primátor také vyzdvihl, že současný prostor nejvíce odpovídá představám autora.
Alfons Mucha (1860–1939), světově nejproslulejší český moderní umělec, získal mezinárodní slávu v Paříži na přelomu 19. a 20. století díky své originální secesní dekorativní tvorbě. Smysl vlastního života ale spatřoval v jiném díle, jež považoval za mnohem závažnější – v souboru dvaceti monumentálních obrazů Slovanská epopej, na němž pracoval v letech 1912–1926.
Současná instalace vychází z Muchova původního obsahového rozvržení Slovanské epopeje, z časového sledu jednotlivých témat. Odkrývá vnitřní vazby mezi obrazy, podtrhuje rytmus cyklu a vyzdvihuje hlavní záměr rozsáhlého díla, do něhož Mucha po léta vkládal své nejlepší schopnosti. Ještě předtím, než Mucha začal Slovanskou epopej malovat, rozhodl se ji věnovat městu Praze, jehož představitelům postupně dokončené obrazy předával.
Tematické rozpětí Slovanské epopeje sahá od působivých představ slovanského dávnověku a uctívání pohanských božstev, přes znázornění historicky doložených událostí, důležitých především z myšlenkového a kulturního hlediska, až po závěrečnou vizi duchovního významu Slovanstva pro celé lidstvo. V deseti plátnech se Mucha zabýval českými dějinami: „česká epopej“ představovala ideovou osu celého díla. Mucha kladl důraz na husitství a Jednotu bratrskou, tedy etapu, kterou v souhlase s Františkem Palackým, Ernestem Denisem, Jaroslavem Bidlem a Tomášem Garriguem Masarykem považoval za nejvýznamnější. Druhých deset pláten je věnováno ostatním Slovanům a všeslovanským výjevům.
Galerie hlavního města Prahy vydala k výstavě rozsáhlou monografii Slovanské epopeje, kterou připravili Lenka Bydžovská a Karel Srp ve spolupráci s Miroslavem Petříčkem, Markétou Theinhardtovou, Dominiquem Lobsteinem a Tomášem Bergerem. Bohatě obrazově vybavená publikace přináší současné pohledy na Slovanskou epopej, rozbory a výklady všech obrazů, podrobnou chronologii, výbor dobových kritik a reflexí, antologii Muchových textů. Upravil ji Jan Šerých.
Vernisáž bylo nutno posunout na později oproti původnímu záměru, neboť ve Velké dvoraně Veletržního paláce Národní galerie se realizovala technická opatření související s dosažením optimálního prostředí pro výstavu obrazů.
Výstava je pro veřejnost zpřístupněna od dnešního dne, otevřena bude od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Magistrát hl.m. Prahy