Středoevropští kosmonauti se opět vrací do Brna

22.02.2012 8:20 | Zprávy

Stejně jako v minulých letech také letos přiletí do Brna někteří středoevropští kosmonauti. Důvodem jejich návštěvy je podpora instalace digitálního planetária, setkání s brněnskou veřejností, ale i návštěva unikátního workshopu „Jaderná energie a vesmír“. Trojici kosmonautů v čele s Vladimírem Remkem přijme ve čtvrtek 23. února 2012 ve 14.00 hodin na Nové radnici primátor města Brna Roman Onderka.

Středoevropští kosmonauti se opět vrací do Brna
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

„Přítomnost kosmonautů v Brně je velkou podporou pro plánovanou realizaci digitálního planetária. Neméně důležité je také setkání s veřejností a samozřejmě propagace města Brna i Jihomoravského kraje. Jsem rád, že je o Brně nejenom v souvislosti s novou hvězdárnou slyšet,“ řekl primátor města Brna Roman Onderka.

„Jaderná energie je velmi důležitá pro lety většiny kosmických sond za dráhou planety Mars,“ zdůvodňuje náplň workshopu ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Nejde však jenom o to, že vyvážíme naše jaderná zařízení do vesmíru. V kosmickém prostoru také probíhá celá řada jevů, které naopak mohou být inspirací pro nás pozemšťany.“

Pro média neformální tisková konference
Čtvrtek 23. 2. 2012 ve 14.15 hodin, Nová radnice, Dominikánské nám. 1, Brno

Program kosmonautů v Brně 23. 2. 2012
- 9.00 až 12.00 hodin: workshop Jaderná energie a vesmír (Hvězdárna a planetárium Brno)
- 14.00 hodin: přijetí u primátora města Brna Romana Onderky (Nová radnice)
- 15.30 až 16.45 hodin: diskuse s veřejností spojená s autogramiádou (Knihovna Jiřího Mahena v Brně)
- ve večerních hodinách položení základního kamene digitálního planetária v brněnské hvězdárně

Profily kosmonautů:

Sigmund Jähn
Je kosmonaut z někdejší Německé demokratické republiky. Cílem jeho mise na lodi Sojuz 31 byla orbitální stanice Saljut 6. Na ní prováděl lékařské, biologické i technologické experimenty. Například zkoumal změny sluchu, řeči a chuti při pobytu v beztížném stavu. Po týdnu práce přistál v kabině vracející se lodi Sojuz 29. Ve vesmíru strávil v roce 1978 celkem 7 dní a 21 hodin.

Vladimír Remek
Je prvním a jediným československým kosmonautem. Dokonce je prvním člověkem ve vesmíru mimo kosmonauty z USA a SSSR. Pouta zemské gravitace opustil roku 1978 na lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník. Cílem mise byla orbitální stanice Saljut 6. Během týdenního pobytu prováděli kosmonauté řadu televizních reportáží a také šest vědeckých experimentů. Šlo například o pokusy se zelenými řasami nebo s roztavením a pomalým regulovaným chladnutím vzorků připravených v Ústavu fyziky pevných látek ČSAV. Ve vesmíru strávil 7 dní a 22 hodin.

Miroslaw Hermaszewski
Do vesmíru se vydal spolu s Pjotrem Klimukem na Sojuzu 30 v roce 1978 jako člen druhé mezinárodní posádky orbitální stanice Saljut 6. Ve vesmíru pobýval 8 dní. Je prvním Polákem ve vesmíru, v pořadí pak 89. člověkem ve vesmíru.

Program workshopu

Milan Řípa
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Od Slunce k tokamaku a zpět

Aleksandr Venjaminovič Semenkin
Výzkumné centrum Keldyš, Ruská akademie kosmonautiky
Jaderná energie jako cesta k pokoření vzdáleného vesmíru

Karel Katovský
Vysoké učení technické v Brně
Jaderná energie pro současné satelity

Vstup na workshop je zdarma, přístup ale bude umožněn pouze registrovaným zájemcům (viz www.hvezdarna.cz ). Program je vhodný především pro vysokoškolské studenty.


Více o digitálním planetáriu

Součástí Hvězdárny a planetária Brno se od roku 2013 stane tzv. Přírodovědné digitárium, disponující jedinečným audiovizuálním nástrojem pro popularizaci a medializaci přírodních věd. Nejvýznamnější změnou bude nový digitální projekční systém a projekční plocha o průměru cca 17 metrů vestavěná do stávající kopule planetária. Jedinečné zařízení umožní „létat“ vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale i jiné vědecké vizualizace (planeta Země, lidský mozek apod.).

V repertoáru návštěvnického centra budou pořady věnované pohledu na vesmír v detailech i v celku, nezapomene se však ani na nejmenší diváky a pro ně určené pohádkové příběhy s odborným nábojem. Nabízet se budou i pořady pro náročné, u nichž každý návštěvník nemusí nutně porozumět všemu až do posledního detailu. Poznání svých hranic vědomostí bude ostatně také důležitý prvek.

Projekt Přírodovědné digitárium podpořilo dotací ve výši 49,9 milionu Kč Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.
 
Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí
Magistrát města Brna

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Brno.cz

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

22:41 Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

Centrum volného času Pavučina pokračuje ve své tradici a zahajuje pravidelné výjezdy na ledovou ploc…