Vychází nové Dějiny Brna

31.01.2012 18:44 | Zprávy

Město Brno se dočkalo nového zpracování svých bohatých dějin zasazených do širšího kontextu dějin Moravy i celého středoevropského prostoru.

Vychází nové Dějiny Brna
Foto: Martin Šimák
Popisek: Pohled na Brno shora, letecký snímek

Sedmisvazkové Dějiny Brna zpracované kolektivem autorů z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Archivu města Brna a Historického ústavu AV ČR i badateli z příbuzných oborů postupně vydá Archiv města Brna.

Zájemcům o historii se právě dostává do rukou první svazek dějin, který v pondělí 30. ledna v Rytířském sále Nové radnice uvedli slavnostním křtem do života primátor města Brna Roman Onderka, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, představitelé Archivu města Brna i zástupci autorů díla.

První díl Dějin Brna pojednává o přírodních poměrech, prehistorii a rané historii městského prostoru především na základě archeologických pramenů. K vydání je připraven už i druhý svazek věnovaný středověku od přelomu 12. a 13. století do konce 15. století.  Následovat pak budou třetí svazek zachycující osudy města v období stavovského státu a habsburského absolutismu v 16. až 18. století, čtvrtý svazek zaměřený na modernizující se průmyslové město v 19. století a pátý svazek věnovaný Brnu v období demokracií a diktatur 20. století. Komplexnější pohled na dějiny později připojených obcí a život obyvatel města především v 19. a 20. století přinese šestý svazek a sedmý svazek bude věnován soupisu uměleckých památek a kulturních aktivit všeho druhu.

Ideologií nezatížené, moderně pojaté dějiny

Ke zpracování nových dějin Brna vedlo autory několik důvodů. Především to byla skutečnost, že zatím poslední, dvousvazkové dějiny města, které napsal kolektiv autorů pod vedením Jaroslava Dřímala a Václava Peši, byly vydány v letech 1969 a 1973. Jsou tedy obsahově i formálně zastaralé a zvláště o nejnovějších dějinách pojednávají tendenčně. Velmi málo se také věnují dějinám okrajových částí Brna či církevních institucí.

Autoři nových dějin vycházeli při tvorbě jejich koncepce ze současných představ o funkci a metodách historiografie. Vedle chronologicky řazených dějinných událostí proto kladou větší důraz na zachycení každodenního života obyvatel města a na fungování městského organismu jako celku. Větší prostor dávají také dějinám okrajových částí Brna či církevních institucí.

Sedm dílů Dějin Brna by se mělo stát spolehlivým zdrojem rozmanitých informací pro laiky i odbornou veřejnost. Jejich první díl je mimo jiné možné zakoupit také v prostorách Archivu města Brna na Přední 2 v Brně-Černovicích, kde za něj zájemce zaplatí 540 Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Brno.cz

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Šťastné a veselé vánoční trhy pomohou ukrátit čekání na Vánoce

10:44 Kroměříž: Šťastné a veselé vánoční trhy pomohou ukrátit čekání na Vánoce

Atmosféru blížících se vánočních svátků, netrpělivého očekávání a adventního času pomohou v Kroměříž…