Město za regulaci počtu holubů platí každý rok zhruba 130 000 korun. Odchyt provádí odborná firma, která ve spolupráci s odborem místního hospodářství a majetku umisťuje odchytové klece na vybraná místa na Jihu, v centru i v Podměstí. „Klece, neboli odchytová zařízení, jsou usazována na místa, která v rámci provedeného místního šetření odborná společnost každý rok provádí. Migrační trasy ptáků se mění i v závislosti na omezení přístupu u doposud užívaných stanovišť či vlivem omezení přísunu potravy. Odchytová zařízení se i v průběhu jedné sezóny přemísťují dle potřeby a aktuálního výskytu holubů,“ uvedla vedoucí odboru místního hospodářství a majetku Martina Donínová.
Ve spolupráci s odbornou společností oslovuje odbor místního hospodářství a majetku také soukromé vlastníky jednotlivých nevitostí města z důvodu umožnění umístění odchytového zařízení. Děje se tak pouze na základě vysledovaného sídliště velkých hejn holubů.
Zdivočelí potomci domácích holubů jsou tradičním problémem měst, v nichž znečišťují trusem ulice, budovy, památky či lavičky, ale také mohou roznášet nemoci.
Proto je jejich regulace tak důležitá. Žatec se snaží omezit počet zdivočelých ptáků i novou vyhláškou, kterou na konci loňského roku schválilo zastupitelstva města a která zakazuje krmení volně žijících zvířat, tedy i holubů.
Zatímco ve městě se počty těchto ptáků snižují odborným odchytem, mimo město, na polích, je prováděn i odstřel. Ten mají na starosti myslivci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV