Žatec: V synagoze proběhla vzpomínka na Křišťálovou noc a její oběti

13.11.2024 22:44 | Tisková zpráva

Tradiční pietní shromáždění, které připomnělo 86. výročí Křišťálové noci, k níž došlo v Německu i sousedních zemích z 9. na 10. listopadu 1938, proběhlo včera odpoledne v žatecké synagoze.

Žatec: V synagoze proběhla vzpomínka na Křišťálovou noc a její oběti
Foto: wikipedia
Popisek: Žatec.

Zúčastnili se jej zástupci města Žatce, Židovské obce Teplice, spolku Rodáci Žatec, Nadačního spolku Saaz/Žatec, velvyslanec Německa v Česku Andreas Künne nebo předseda Federace židovských obcí ČR Petr Papoušek.

Křišťálová noc znamenala zničení mnoha synagog v Evropě, ale řádění nacístů se nevyhnulo ani soukromým židovským majetkům a vyžádalo si také lidské oběti. Zapálena byla také synagoga v Žatci, ale nebyla zničena celá. „Díky místním hasičům byl oheň zlikvidován, protože obyvatelé sousedních domů se obávali rozšíření požáru, takže došlo jen ke zničení vnitřku této synagogy,“ připomněl moderátor včerejší akce a předseda spolku Rodáci Žatce Petr Šimáček.

„Na území Sudet, které byly anektovány německou říší, bylo zničeno celkem 35 synagog. Byl to začátek pronásledování Židů, ale také sociálních demokratů či komunistů na území dnešního Česka, které tady stálo život tisíce lidí,“ přidal další historickou vzpomínku německý velvyslanec Andreas Künne.

Vzpomínková akce v žatecké synagoze se ale týkala také aktuálních událostí. Německý velvyslanec či zástupce Židovské obce Teplice Michael Lichtenstein připomněli, že v poslední době se opět množí v Evropě slovní výpady i fyzické útoky proti Židům.

Hlavní organizátor pietního shromáždění a předseda Nadačního spolku Saaz/Žatec Otokar Löbl připomněl zásluhu žateckých židovských obyvatel o rozvoj města: „V souvislosti se zápisem na seznam UNESCO je nutné připomenout, že řada zdejších budov a památek vznikla díky židovským obyvatelům a obchodníkům, kteří se podíleli na rozvoji města v 19. století. Je potřeba si uvědomit, že i za toto vděčíme Židům, kteří tu tehdy žili.“

Součástí vzpomínkového setkání v synagoze, jehož se zúčastnilo na půl stovky lidí včetně vedení a rady města, byla také česká a hebrejská modlitba za oběti holocaustu a izraelská hymna. Závěr shromáždění obstaralo hudební vystoupení skupiny skupiny Melamed Klezmer Band.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: S rodičovskými vouchery počítejte i v příštím roce

10:23 Brno: S rodičovskými vouchery počítejte i v příštím roce

Pomoc rodičům či opatrovníkům, kteří nemají dostatečný příjem, s financováním kroužků a volnočasovýc…