František Makeš, rodák ze Zlína, je ve svém oboru velmi respektovanou osobností. Objevil biochemické metody využití enzymů při restaurování a analýzách uměleckých děl, což pomohlo k odhalení mnoha padělků světových malířů. Restaurátoři dosahují skvělých výsledků díky jeho moderní konzervátorské metodě, nazvané enzymatická konsolidace. Své patenty František Makeš věnoval České republice a to i přesto, že žije už dlouho ve Švédsku, kde byl hlavním konzervátorem královských sbírek a stal se nositelem nejvyššího vyznamenání švédského krále za záchranu evropského kulturního dědictví. "Už tady dlouho nebydlím, ale pořád jsem Čechem a snažím se dělat své zemi co nejlepší jméno," přiznal František Makeš, který je považován také za nadaného malíře. Jeho oblíbeným tématem jsou děje pozorované mikroskopem.
Odhalování padělaných obrazů je podle vědce velmi obtížná práce, která přináší majitelům těchto děl často velká zklamání. Přesto při ní zažil i veselé příhody. "Zjišťoval jsem například pravost u obrazů, jejichž autorem měl být Pablo Picasso. Svou práci jsem konzultoval právě s tímto malířem, toho ale kupodivu vůbec nezajímalo, zda je opravdu autorem zkoumaných děl, ptal se pouze na to, jakou mají uměleckou kvalitu. A navrhnul mi, že pokud jsou vydařené, klidně je přijede podepsat, což se ale nakonec nestalo, protože krátce poté zemřel. Picasso byl malířem, který vždy upřednostňoval krásu a umění před sebou samým," vzpomínal František Makeš.
Miroslav Adámek vzácnému hostu dodatečně poblahopřál k 80. narozeninám. "Pan Makeš mi během našeho setkání také prozradil, na čem zrovna pracuje. Píše knihu o slavném Arcimboldově obrazu Rudolfa II. – Zahradník," sdělil zlínský primátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zlin.eu