Ne všichni rodiče mají to štěstí, že se jejich děti narodí zdravé a všechno se vyvíjí podle jejich představ. Vyrovnat se s narozením dítěte s hendikepem je nelehké a každý rodič se s tím vypořádává jinak. Někdo se uzavře před okolím a snaží se „bojovat” o samotě, někdo zase touží po setkávání s dalšími rodinami a pomáhá mu své pocity sdílet. Slezská diakonie nabízí už více než 16 let lidem v této životní situaci z Jihomoravského kraje bezplatnou podporu a pomoc: Rodiny mohou využít službu rané péče pro děti do 7 let věku, osobní asistenci (bez omezení věku, s finanční spoluúčastí) a odborné doplňkové služby (např. snoezelen nebo psychologické poradenství). Rodiny se účastní aktivit na pobočce v Brně nebo poradkyně dojíždějí k nim domů. Pro děti nabízíme také bezplatné zapůjčení speciálních pomůcek.
Pro podporu samostatnosti dospívajících dětí s postižením (od 12 let) spouštíme od ledna službu sociální rehabilitace – některé děti mají s patřičnou dopomocí šanci jednou samostatně pracovat i bydlet. Úplnou novinkou v našem kraji i v celé České republice je projekt komunitní dobrovolné pomoci Homesharing – sdílená péče o děti s mentálním nebo kombinovaným znevýhodněním. Pokud chcete pomáhat a máte trochu volného času navíc, možná je to příležitost právě pro vás – berete si na několik hodin týdně dítě s postižením k sobě domů a tam o ně pečujete, jako by bylo členem vaší rodiny – hrajete si, připravujete jídlo nebo jdete na procházku. Dítě s postižením tak získává nové zkušenosti a vztahy, jeho rodiče si mohou chvilku odpočinout nebo se věnovat ostatním dětem doma a vy máte dobrý pocit, že trávíte svoje volno smysluplně a někomu pomáháte.
Chcete se o Homesharingu dozvědět více nebo se do něj zapojit? Napište na: pr.brno@slezskadiakonie.cz a mrkněte na web ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV