Andrle ml. (Úsvit): EU vs. USA

22.05.2014 12:50 | Zprávy

Vzhledem k mocné hospodářské síle je EU poměrně úspěšným subjektem v prosazování ekonomických zájmů.

Andrle ml. (Úsvit): EU vs. USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Nicméně politicky na mezinárodní scéně síla EU spíše klesá. Často tyto aspekty bývají ve světě parafrázovány tak, že Evropská unie je „ekonomickým obrem, ale politickým trpaslíkem".

USA představují asi nejdůležitějšího globálního partnera EU, ačkoliv jejich vzájemné vztahy nejsou komplexně smluvně regulovány. Tak je tomu u ostatních klíčových zemí.

Mimo to jsou si významně kulturně a hodnotově blízké. USA i EU představují subjekty založené na hodnotách tržního hospodářství, demokracie, úcty k lidským právům a právního státu. Spolupráce se týká téměř všech oblastí: politickou, ekonomickou, bezpečnostní, kulturní, oblasti vědy a výzkumu, i např. boje s klimatickými změnami, boje s terorismem či otázek energetické bezpečnosti. Současně je USA nejdůležitějším investorem v EU a naopak. Denně si obě strany Atlantiku vymění zboží a služby v hodnotě 1,7 miliardy EUR.

Tento vztah upevnilo vytvoření Transatlantické hospodářské rady (Transatlantic Economic Council, TEC) v roce 2007 - politického zřízení, jehož cílem je posilovat vzájemné ekonomické vazby. Je založena na pravidelných setkáních (zpravidla dvakrát do roka) příslušných členů Evropské komise a kabinetu amerického prezidenta.

Ovšem ani tento vztah nepodobá symbióze bláznivě zamilovaného páru. Mezi nejzásadnější neshody mezi Spojenými státy a Evropskou unií z poslední doby se řadí například otázka ratifikace statutu Mezinárodního trestního soudu (ke kterému USA nepřistoupily), globálních klimatických změn (USA nepodepsaly tzv. Kjótský protokol o snižování emisí) či záchytného tábora na Guantánamu nebo ochrany osobních dat cestujících na transatlantických letech.

Nic netrvá věčně. Proto je důležité soustředit se na klíčové vztahy EU. Unie musí umět sedět svým evropským pozadím současně na více židlích, mít vždy rozehráno několik partií, taktizovat, zdatně kličkovat a neustále pečlivě pečovat o stávající vztahy a získaná příměří.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

4:28 Sláma (Trikolora): Boj o svobodu neskončil, ten stále trvá.

Ale v první řadě stojí dnešní obhájci zatuchlé byrokracie, dnešních zájmů, oni nebojují s devadesátk…