Balaštíková (ANO): Na obzoru kolaps, česká ekonomika v ohrožení

03.08.2023 16:21 | Komentář

Česká ekonomika jistě není v situaci nějaké katastrofy, ale neomylným způsobem k ní směřuje a vláda tento proces dost bezohledně podporuje a urychluje.

Balaštíková (ANO): Na obzoru kolaps, česká ekonomika v ohrožení
Foto: archiv poslankyně
Popisek: poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Tuto ekonomiku nezničí špatně řízené veřejné finance, ani rostoucí státní dluh. Tuto ekonomiku zničí odchody podnikatelů a firem, které budou mít v zahraničí lepší podmínky než doma. Tato vláda zřetelně urychlila odchody lékařů, nyní pracuje na odchodu nejsilnější podnikatelské sféry ze zemědělství. Pozice v bankovnictví, infrastruktuře a ve strojírenství jsou ztracené už dávno a naděje, že bychom se chopili zpět "své" ekonomiky, se vzdaluje.

Boj s inflací je příkladem, který to velmi názorně ukazuje: Vláda Petra Fialy podporovala zvyšování úrokových sazeb, zahájené ČNB v červnu 2021. O rok později se složení bankovní rady ČNB výrazně změnilo a převládl zde názor, že proti inflaci lze bojovat i jinými nástroji, zejména silným devizovým kurzem. Vláda to ponechala víceméně bez komentáře, její odborníci evidentně nemají rádi nové vedení ČNB v čele s guvernérem Michlem, ale poslední dobou jim nějak docházejí argumenty.

Vláda se sice ve velmi emotivním duchu vymezila proti odpovědnosti za vysokou inflaci, vzápětí se ale ještě emotivněji přihlásila k zásluhám za pokles inflace, takže, stručně řečeno, ukázala, že tomu celému moc nerozumí. Její špičkoví ekonomové v čele s paní Nerudovou, Horskou, panem Křečkem a panem Markem (který radí prezidentovi) si trochu protiřečí a shodnou se jen v jednom, že to tato vláda dělá dobře, protože inflace klesá a ekonomika se zas tak moc nepropadá. O úrokových sazbách neříkají raději nic. Faktem ale je, že úrokové sazby jsou extrémně vysoké, že jsou vysoké dlouho a zbytečně.

K čemu konkrétně došlo: Domácím firmám, které vyrábějí pro náš trh (například potraviny), zdražují financování, a to se spolu s cenami energií a dalších komodit promítá do cen finálních výrobků. V loňském roce bylo zdražování projevem paniky většiny výrobců, dovozců a dalších firem. Prostě se báli úroků, báli se růstu cen energií a dalších komodit a zvedli ceny tak, aby přežili. To se jim většinou povedlo, zaplatili jsme to v extrémním růstu cen, ještě v září 2022 to bylo 18 procent meziročně!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Margita Balaštíková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.