Vyrůstal jsem v době, kdy se považovalo za normální dát si pivo na lavičce v parku. Alkohol tekl proudem i na dětských dnech a nikdo se nad tím nepozastavil. A za pětačtyřicet let se toho zas tolik nezměnilo. Přesto v Česku posíláme lidi do vězení za to, že si na zahradě vypěstují pár rostlin konopí. Často ne proto, že by to byli nějací vášniví huliči, ale proto, že si chtějí vyrobit mast, ulevit od bolesti, nebo pomoct někomu blízkému. Tohle není normální. A jako člověk, občan a politik to nemůžu nechat být.
Špenát a konopí: dva historické omyly
Na úvod si dovolím trochu netradiční přirovnání. Špenát. Tato nevinná zelenina je úžasným příkladem „historického omylu“. Navzdory obecnému mínění a masivní reklamní kampani z třicátých let minulého století není špenát velkým zdrojem železa. Při výpočtu jeho obsahu došlo k matematické chybě, kterou už nikdo neopravil. A tak si slavný Pepek Námořník desítky let zbytečně plnil svaly špenátem. Přesto jeho popularita zvýšila v USA konzumaci špenátu o 33 %.
Podobně jako špenát je i konopí obětí mýtů, nepravd a účelové propagandy. Na jedné straně je spousta chybných sdělení, falešných dogmat a strachu, na druhé straně málo informací o jeho prospěšnosti, léčebných účincích a možném využití. Mnoho historických mýtů o konopí vzniklo účelově díky propagandě, chybným překladům nebo prostému zjednodušení. Proto je důležité zkoumat fakta a bořit zažité neodůvodněné mýty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV