Upozornili rovněž na to, že pokud se má obdobným problémům předejít u zamýšleného testování ve školách, je nutné včas dopracovat strategii. Stejně tak je podle strany potřeba úprava očkovacího plánu a zajištění podmínek pro praktické lékaře, aby mohli co nejdříve začít s vakcinací. Tématem tiskové konference byly i převozy pacientů s covidem do ciziny, kompenzace firmám, volební zákon, Dukovany či invazivní novela.
„Piráti mnoho týdnů vládu upozorňovali na nutnost testování ve firmách a velkých provozech, žádali jsme o něj i v našem plánu Za pět dvanáct. Minulý týden kabinet konečně testování zavedl, avšak bez toho, aby navýšil testovací kapacitu pro většinu laboratorních pracovišť. Ty tak nápor logicky nezvládají. Budeme se tedy vlády ptát, jak chce situaci řešit. Musí rovněž dodat kvalitní metodickou podporu pro podniky – z mnoha míst se nám ozývají zaměstnavatelé, kteří netuší, jak testování zprocesovat. Opakovaně žádáme i navýšení dotace na test z 60 až ke 100 korunám, jen tak lze totiž zajistit kvalitní testy s vysokou spolehlivostí,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že je zároveň s dostatečným předstihem třeba zajistit testování ve školách. Vláda musí podle něj i představit lidem dlouhodobý plán podložený daty, jak hodlá v dalších týdnech a měsících postupovat.
„Stát bohužel nezajistil materiál ani administrativní podmínky pro praktické lékaře, aby mohli co nejdříve očkovat. Systém pro zadávání pacientů je složitý a dodávky vakcín váznou. Na jedné straně premiér vyzývá lidi k očkování, na druhé straně nemají praktici čím očkovat. Je proto nutné dopracovat očkovací strategii. Již koncem roku jsme k ní za Piráty poslali řadu návrhů, vláda se jimi ale doposud neřídila, i když je označila za rozumné,” doplnil Bartoš.
Pirátský poslanec Petr Třešňák se následně vyjádřil k převozu pacientů do zahraničních nemocnic: „Už na začátku ledna bylo zřejmé, že jsou zdravotnická zařízení v některých regionech na hranici svých kapacit. Společně s primářem interny chebské nemocnice jsme proto apelovali na ministra Blatného, aby přistoupil na spolupráci s Bavorskem a Saskem. Místo toho resort situaci bagatelizoval, a dokonce sám šířil dezinformace. Až po dvou měsících se ministerstvo konečně rozhodlo vyhovět našim požadavkům. Bohužel až ve chvíli, kdy je na hranici kapacit celá Česká republika a smrtnost epidemie na Chebsku je nejvyšší v celé zemi. Je otázkou, kolik životů se mohlo zachránit, kdyby vláda tak dlouho neotálela. Problémem jsou i složité podmínky pro realizaci převozů. Na čtvrtek svoláváme k tématu konferenci, kde se budeme chtít věci detailně věnovat,” popsal Třešňák s tím, že má vládě v úmyslu také navrhnout, aby umožnila v masivnější míře doléčování postcovidových pacientů v lázních.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV