Učitelé školy, kterou zřizuje kraj, tak umožnili ve spolupráci s dramaturgií Zpravodajství České televize neslyšícím dětem živě sledovat tento vzdělávací projekt v době uzavření škol. „Pořad, který vznikl pod garancí ministerstva školství, nabízí dětem další alternativu klasické školní výuky. Na tlumočení pořadu se pod hlavičkou hradeckého Centra tlumočnických služeb podílejí nejlepší tlumočníci u nás a já jsem na ně pyšná. Díky nim se všechny neslyšící děti postavily bok po boku svým slyšícím vrstevníkům. Sledování pořadu navíc pomůže rodičům sluchově postižených dětí v době, kdy jsou uzavřené školy,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za krajské školství.
V rámci programu VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova pro děti s vadami sluchu zajišťuje jednak tlumočení jednotlivých vzdělávacích bloků do českého znakového jazyka, ale také metodicky spolupracuje se všemi televizními pedagogy při přípravě vysílaného pořadu tak, aby byl srozumitelný i neslyšícím dětem. Česká televize zároveň vytvořila web, který nabízí až tři tisíce vzdělávacích videí rozdělených podle stupňů vzdělávání, předmětových oblastí i probíraných učebních látek. Učitelé na ně mohou žáky odkazovat při vzdělávání na dálku a rodiče zde najdou materiály pro domácí přípravu svých dětí (ZDE).
„Jednání s dramaturgií Zpravodajství ČT probíhala čtrnáct dní, než se podařilo vyladit technické zázemí a všechny parametry tak, aby mohla být živá výuka kvalitně simultánně tlumočena i do českého znakového jazyka. Této možnosti i vstřícnosti si velice vážím. Kompletní štíty, které naši tlumočníci při vysílání používají, jsme operativně získali od hradeckého Technologického centra,“ doplňuje ředitelka hradecké Štefánikovy školy Iva Rindová. Odbornost a kvalita na přípravě výuky ve spolupráci s tlumočníky byla oceněna i vedením odboru speciálního vzdělávání ministerstva školství.
Od spuštění pořadu UčíTelka i pro děti se sluchovým hendikepem získává škola kladné ohlasy od žáků a rodičů, tyto informace shromažďuje a využije je při další spolupráci s ČT.
Všechna tlumočená videa pro žáky se sluchovým hendikepem mohou využít učitelé, rodiče i žáci (ZDE).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV