„Dotační program na podporu hospicové péče vyhlašujeme od roku 2018 a pomocí něho se především snažíme usnadnit hospicům jejich fungování, posílit jejich financování, a tím umožnit rozvoj této péče pro občany našeho kraje,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která má ve své gesci sociální oblast.
Hospicová péče v domácím prostředí se začala rozvíjet teprve před několika lety. Je nedostatečně financována ze zdravotního pojištění a hospice jsou tak odkázány na dary od soukromých a firemních dárců nebo prostřednictvím různých nadací. Některé terénní hospice nemají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a jsou na dary odkázány zcela.
Krajský dotační program je určený právě na spolufinancování hospicové péče, kterou tvoří souhrn lékařských, ošetřovatelských, rehabilitačně-ošetřovatelských a poradenských činností poskytovaných nevyléčitelně nemocným pacientům v preterminálním a terminálním stavu. U těchto pacientů se vyčerpaly možnosti kauzální léčby, ale nyní pokračuje léčba symptomatická, která má pacientům minimalizovat bolesti a zmírnit všechny obtíže jejich diagnózy i případných komplikací. Také zohledňuje bio-psycho-spirito-sociální potřeby nemocného. Hospicový program financuje pět domácích hospiců, které zajišťují péči po celém území Královéhradeckého kraje a kamenný Hospic Anežky v Červeném Kostelci, který zajišťuje paliativní péči na 30 lůžkách.
Rozdělení finančních prostředků v Programu na podporu hospicové péče v KHK pro rok 2021:
Smyslem hospiců je pak především umožnit nevyléčitelně nemocným lidem žít s péčí svých nejbližších do konce života. Kontakty na hospicovou péči lze získat v katalogu sociálních služeb:
Vyhledávání poskytovaných služeb ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV