Návrh se týká snížení věku odchodu do důchodu horníků. Sociální výbor v pozici garančního zároveň zaujal stanovisko k podaným pozměňovacím návrhům.
Členové výboru podpořili pozměňovací návrh Romana Sklenáka, kterým se ještě více snižuje důchodový věk hornických profesí v hlubinných dolech. Zatímco vládní novela doporučuje stanovit tuto hranici o 5 let nižší oproti obecnému odchodu do důchodu, Roman Sklenák ji navrhuje navýšit na sedm, případně na šest let. Výbor pro sociální politiku doporučil sedmileté navýšení, pokud nebude Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení schváleno, pak šestiletou variantu. „Myslím si, že s tím jak se zvyšuje důchodový věk, je rozdíl mezi obecným a důchodovým věkem pro horníky pracující v podzemí nedostatečný. Hornická práce patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“ vysvětlil Roman Sklenák.
Výbor naopak nedoporučil pozměňovací návrh Radky Maxové z ANO 2011, kterým by se z vládní novely vypustila ustanovení o zvýhodněném přepočtu procentní výměry starobních důchodů horníků. „Návrh by v podstatě neumožnil jejich dřívější odchod do důchodu, v praxi by zavedl dvojí metr ve výpočtu penzí u hornických profesí. Nejen, že tento návrh směřuje proti horníkům, ale technicky je v praxi neuplatnitelný,“ vysvětlila Zuzana Kailová, členka Výboru pro sociální politiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV