ČSSD: Změny Národního plánu obnovy obsahují skryté kostlivce pro příští vlády

08.06.2023 10:21 | Tisková zpráva

Úpravy Národního plánu obnovy, který vyjednala už předchozí vláda, Fialův kabinet projednával, ale zatím neschválil. Velmi potřebnou aktualizací plánu, která může přinést miliardy do důležitých oblastí jako je vzdělávání nebo bydlení, se zabývá vláda na opět na poslední chvíli a znovu chaoticky.

ČSSD: Změny Národního plánu obnovy obsahují skryté kostlivce pro příští vlády
Foto: ČSSD
Popisek: ČSSD

„Obecně vítáme rozšíření Národního plánu obnovy. Vláda na to měla ale dost času, aby ho připravila dříve. Nyní je na připomínky a doladění šibeniční termín,“ zdůraznil Michal Šmarda. Připomíná také, že Národní plán obnovy vyjednala již předchozí vláda včetně úvěrového rámce, který je velmi výhodný. „První dluhopisy, které se k němu vztahují, byly úspěšně rozprodány prakticky s nulovým úrokem,“ dodává.

Získání evropských prostředků může navíc ve střednědobém horizontu pomoci veřejným financím ČR. Problém je však s tím, že nynější vláda zaspala. „Už v červnu 2022 získala ČR možnost čerpat dalších asi 15 mld. Kč grantu z NPO. O dalších asi 18 mld. Kč grantu si může ČR říci už od počátku letošního roku. O zvýhodněnou půjčku z RRF mohla vláda zažádat kdykoli od roku 2021,“ vypočítává předseda sociální demokracie.

Vláda tak podle něj nemusí stihnout vyčerpání celé částky 380 mld. Kč. „Mám obavu, že by to vláda nemusela stihnout. Premiér Fiala by měl na Evropské radě zahájit diskusi o prodloužení funkčnosti fondu RRF za dosavadní termín v roce 2026,“ apeluje.

Na úpravách NPO je zarážející především kapitola vzdělávání, kde vláda tiše počítá s rozsáhlou reformou středních škol a mezi řádky lze vyčíst i kalkulaci se zavedením školného na vysokých školách. „Školné na veřejných školách je pro sociální demokracii, ale nejen pro ni, naprosto nepřijatelné,“ zdůrazňuje předseda sociálních demokratů Michal Šmarda.

Dalším problémem je, že připomínková místa měla na prostudování návrhu zoufale málo času, a to jeden týden. Ve vypořádání připomínek zcela chybí například připomínky odborů. „Je vidět, že Fialova vláda sociální dialog a vůbec komunikaci s veřejností nebere vážně,“ říká Michal Šmarda. Vedle NPO by sociální demokracie chtěla s Fialovou vládou debatovat o nastavení nového Sociálně klimatického fondu, který je opomíjený. Ten byl na úrovni EU připraven na to, aby „zelené“ programy byly sociálně citlivější a jejich dopad se zmírnil zejména pro ty nejzranitelnější skupiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …