Chalupa: Modernizace Armády ČR? V čí prospěch a proč?

31.10.2020 22:03 | Zprávy

Politická reprezentace nepředložila jasné a zřetelné politické zadání pro prioritní zajištění obrany a bezpečnosti České republiky. Lze za takových okolností vůbec hovořit o smysluplné modernizaci AČR?

Chalupa: Modernizace Armády ČR? V čí prospěch a proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bohuslav Chalupa

Několik slov k takzvané modernizaci armády.

1. Vlády naší země – od roku 1990 do současnosti – připustili vnitřní dluh vůči armádě ve výši cca (můj odhad) ve výši 400 miliard Kč!....a jiné resorty na tom budou podobně (tyto peníze se doslova nalili do kanálu – předražené „tunely“, dálnice, drahá nevýkonná zkostnatělá bobtnající státní správa, financování takzvaných neziskovek, samozřejmě ekonomické/materiální uplácení té či oné cílové skupiny voličů podle potřeb panujících koaličních vlád), atd. atd.

2. ČR/politická reprezentace nepředložila jasné a zřetelné politické zadání pro prioritní zajištění obranu a bezpečnost České republiky, důraz je v podstatě kladen jen na kolektivní obranu, ostatně jako celá ostatní EU

3. NATO je bez své zásadní vnitřní reformy odsouzeno k postupnému odumírání…viz aktivity Islámského Turecka, člena NATO agresivně provokujícího jiného člena NATO Řecko a vyvolávajícího konflikty v řadě dalších zemí hrozící zatažením všech členských zemí NATO do válečného konfliktu/s jistou hrozbou i jaderného střetu/ například s Ruskem či Čínou….
Mimochodem - „efekt“ o kterém se nemluví – Řecko bylo léta tlačeno Německem a USA (všichni členové NATO) k zadlužení se i na konto nákupu zbraní a posilování Řecké armády – nyní je Řecko s astronomickým dluhem zejména vůči Německu Německem/EU a USA opouštěno v jeho konfliktu s Tureckem…….nebo-li ukázka toho, jako dopadne země, která se spolehne na takzvané spojence a kolektivní obranu a za cenu astronomického zadlužení se vrhne na „modernizaci“ svých ozbrojených sil a ve chvíli, kdy dojde ke konfliktu se soupeřem, na jehož i vojenském úspěchu mají mocnosti politický zájem (ostatně je to Česká republika, nikoliv Německo či Francie, která získala nezapomenutelnou zkušenost s Mnichovem I – 1938 a Mnichovem II – 1968)…

4. 2% HDP na obranu je – nedá se to říci jinak - nesmysl…což se vbrzku ukáže… až se ekonomika, tedy i HDP, ČR a zemí EU definitivně propadne do krize.
A jen na okraj – zatím se nikdo na úrovni velení NATO například nepokusil prosadit ani to, aby do oněch nesmyslných 2% HDP byly započítány náklady daňových poplatníku na opravu a zkvalitnění základní/strategické a taktické/ dopravní infrastruktury – kterou ČR mimochodem přislíbila spojeneckým armádám na Varšavském summitu, tedy i včetně opravy staticky poškozených a tedy nepoužitelných mostů……a včetně i výdajů například na branně-bezpečnostní vzdělávání obyvatelstva…

5. Marně čekám na mnohem zásadnější důraz kolektivní obrany (myslím té reformované) na „dělbu práce v zajištění obrany“ v rámci všech členských zemí, na obnovu Civilní obrany na celém teritoriu EU atd.

6. Pokud jde o KVAČR (Koncepci výstavby AČR) – tu považuji za definitivně mrtvou, stejně jako takzvanou „bílou knihu“

v diskusích o rozpočtu MO jsem nezaznamenal jediný náznak změny přístupu v rozdělení finančních prostředků za situace, kdy vojensky vyspělý svět přikládá kybernetickému vedení války minimálně stejný význam jako vedení války fyzickými prostředky (“železem)…a to přesto, že pan ministr o těch hrozbách zasvěceně hovoří: https://www.armadninoviny.cz/metnar-celime-terorismu-nelegalni-migraci-hybridnim-hrozbam-a-kyberutokum.html#utm_source=feedly&utm_medium=feed&utm_campaign=metnar-celime-terorismu-nelegalni-migraci-hybridnim-hrozbam-a-kyberutokum&utm_content=main ……pak se ale musím ptát, kde se evidentně potřebná změna struktury výdajů na obranu vlastně projevila, kde ji pan ministr prosadil?!

  • současná diskuse o modernizaci je vedena na úrovni, kdy generální štáb prohlásí „koupíme si toto a ještě také tamto, a támhle to…to se nám také líbí“, aniž by byly provedeny zásadní reorganizační změny – personální i materiální – na úrovni kompetence „prvního náměstka ministra obrany “, a došlo modernizaci v celé oblasti nákupů a akvizic – a to nejlépe způsobem kdy bude vytvořena „AGENTURA pro společné nákupy, akvizice, vědu a výzkum pro všechny branné a bezpečnostní složky“…typu „DARPA“ – jako jediný možný způsob odstranění resortismu, nastavení základních logistických (kompatibilních) norem a pravidel pro branné a bezpečnostní složky státu o deseti milionech obyvatel, státu který z hlediska ekonomiky/zadlužení usilovně hledá (má hledat) kde nechal tesař díru – doslova
  • v roce 2020 nemáme k dispozici cosi jako projekt „BEZPEČNOST 5.0“ – tedy základní dokument pro střednědobou a dlouhodobou ambici zvýšení nikoliv pouze schopností armády, ale obranyschopnosti země jako celku – legislativního, personálního, materiálního/finančního zajištění základních soběstačností (energetické, potravinové, výrobní…), včetně modernizace krizového řízení, materiálního zabezpečení fungování státu v době krize – podniky zvláštního určení, vybudování/obnovení systému Civilní obrany, synergického zapojení všech státních i nestátních složek – zde mám na mysli především zapojení SBS (soukromých bezpečnostních složek) atd. Stejně tak nevidím zájem na zásadních kvalitativních změnách v oblasti branně-bezpečnostního vzdělávání nejen například ve složkách IZS, ale v celé státní správě nehledě k zavedení Branné přípravy do škol – což samozřejmě předpokládá i zásadní změny v přípravě vysokoškolsky připravovaných pedagogů pro výuku této problematiky …což dále předpokládá zavedení jednotné akreditace a jednotných metodik platných pro všechny zřizovatel – neb za obranu a bezpečnost země nejsou odpovědny obecní úřady či kraje ale vláda ČR     

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Bohuslav Chalupa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Metnar (ANO): Návrh doplňuje aktuální mandáty, které vyprší s koncem roku 2024

20:07 Metnar (ANO): Návrh doplňuje aktuální mandáty, které vyprší s koncem roku 2024

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 19. listopadu 2024 k návrhu na působení sil Ministerstva o…