Vzhledem k tomu, že jsem zpravodajem této legislativní novely, dovolte mi krátce představit její cíle. Chceme sjednotit dosud roztříštěná pravidla volebních kampaní do různých zastupitelských sborů. Zavedením nově navrhovaného kontrolního orgánu pověřeného dohledem nad hospodařením politických stran prosazujeme vyšší míru kontroly hospodaření stran a hnutí.
Konkrétní limity pro volební kampaně jsou navrhovány takto:
- 90 milionů korun pro volby do Poslanecké sněmovny;
- pro volby do Evropského parlamentu 50 milionů korun;
- pro volby do Senátu částku dva miliony korun na kandidáta v případě jeho účasti pouze v prvním kole, limit 2,5 milionu korun je stanoven při účasti i ve druhém kole senátních voleb;
- u krajských voleb pak celkové výdaje politické strany, politického hnutí nebo koalice na volební kampaň nesmí přesáhnout částku, která odpovídá násobku 7 milionů korun a počtu krajů;
- limit vynaložených prostředků u prezidentských voleb se nemění, je tedy 40 milionů Kč a dalších 10 milionů pro účastníky druhého kola.
Ovšem právě na podkladě zkušeností s uplatněním pravidel financování volební kampaně při volbě prezidenta republiky v roce 2013 se pro všechny kandidující subjekty zavádí povinnost, aby nejpozději 3 dny před volbami, tj. dny hlasování, byly zveřejněny údaje o sponzorech jejich volební kampaně. Jde o to, aby transparentnost volební kampaně byla využitelná pro voliče už v době, kdy se na jejím základě mohou rozhodnout, komu dají ve volbách svůj hlas.
Jak jsem již podotkl, navrhujeme svěřit dohled nad financováním volebních kampaní nezávislému Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Úřad bude oprávněn požadovat od kandidujících subjektů veškeré účetní doklady potřebné ke kontrole financování jejich volební kampaně. Na internetových stránkách Úřadu pak bude uveřejněno účetnictví kandidujících subjektů vztahující se k financování volební kampaně.
I když se při projednávání ve Sněmovně opozice pokusila shodit náš návrh ze stolu, novela volebních zákonů prošla prvním čtením a práce na její přípravě bude pokračovat ve sněmovních výborech, konkrétně v ústavněprávním a kontrolním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV