Decroix (ODS): Summit IPAC 2022 může napomoci k omezení vlivu čínské donucovací diplomacie

21.09.2022 20:33 | Tisková zpráva

Minulý týden se ve Washingtonu konal Summit IPAC 2022, který se zabýval vlivem Číny (ČLR) ve světě a také způsoby, jak mohou demokratické státy snížit svou zranitelnost vůči donucovací diplomacii Číny. Výsledkem summitu, jenž trval dva dny, je přijetí komuniké, věnující se vztahu demokratických států s Čínou.

Decroix (ODS): Summit IPAC 2022 může napomoci k omezení vlivu čínské donucovací diplomacie
Foto: Archiv Evy Decroix
Popisek: Eva Decroix

„Po dvoudenním jednání přijal Summit IPAC 2022 důležité komuniké věnující se vztahům demokratických států s Čínou. Závěry považuji za důležité i pro naši budoucnost. V posledních letech se Čína snažila využít svého ekonomického vlivu k donucení ostatních států k mlčení. Jak ukázaly nedávné spory s několika zeměmi: Čína praktikuje formální i neformální zákazy obchodu, veřejné bojkoty a další donucovací obchodní techniky, aby dosáhla svých politických cílů. Podobně Čína využila svou iniciativu Belt and Road k uplatnění vlivu na zadlužené země, jako je Srí Lanka a Malajsie a získání podpory v rámci mezinárodních organizací. Taková donucovací diplomacie je nepřijatelná a nemá místo v mezinárodním řádu založeném na pravidlech založených na reciprocitě a vzájemném respektu,“ říká k tématu Eva Decroix, poslankyně Parlamentu ČR a členka sněmovního zahraničního výboru.

Jak mohou demokratické vlády snížit svou zranitelnost vůči donucovací diplomacii Číny?

  • Snížení strategické závislosti na ČLR prostřednictvím budování různorodých a odolných dodavatelských řetězců. Demokratické státy musí provést audit a snížit závislost na ČLR ve strategicky důležitých oblastech, zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, vzácných kovů a zdravotnického materiálu.
  • Prověřování a omezování vývozu a přenosu technologií specifického citlivého vybavení a technologií do ČLR, zejména tam, kde existuje důvodné podezření na nežádoucí použití v souvislosti s vnitřní represí, odposlechem komunikace nebo sledováním.
  • Práce na vytvoření sítě důvěryhodných iniciativ v oblasti připojení, které mohou poskytnout alternativu k projektu ČLR One Belt, One Road pro státy, které potřebují rozvoj infrastruktury. Naše vlády musí rozvíjet a rozšiřovat projekty, jako je Globální partnerství pro investice a infrastrukturu, iniciativa EU Global Gateway Initiative, Iniciativa tří moří a další podobné snahy iniciované Japonskem, Indií a dalšími zeměmi s cílem zajistit udržitelné cesty k rozvoji pro rozvíjející se ekonomiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

9:00 Vích (SPD) Nejhorší vláda za posledních 30 let

Zvýšili daně, obrali současné i budoucí důchodce, uzavřeli smlouvu na předražené americké stíhačky, …