Drahomír Jurajda: Minulost Andreje Babiše

31.01.2019 21:35 | Zprávy

Vzhledem ke službám, které Čapí hnízdo poskytuje veřejnosti, vnímám i z etického hlediska jako dobrou věc, že peníze z EU skončily v tomto areálu a ne v nějaké „černé díře“ jako v mnoha jiných případech.“

Drahomír Jurajda: Minulost Andreje Babiše
Foto: screen TN.cz
Popisek: Andrej Babiš v rozhovoru TV Nova

V současné době se již asi padesát hlupáků rozhodlo, že budou svou politickou imbecilitu zviditelňovat na billboardech se svou podobiznou a jménem nápisem „Stydím se za svého premiéra“. I přemýšlivé dítě školního věku se podiví, jak se mohou tito lidé stydět za výroky a konaní někoho jiného než jich samých. Já osobně jsem se nikdy nestyděl za politiky jako Gottwalda nebo Husáka, i když jsem je osobně nenáviděl a opovrhoval jimi. Takový Gustáv Husák se mohl stydět za svou zradu na Dubčekovi a ostatních svých souputnících z roku 1968 sám za sebe a koncem roku 1989 si toho užít, když bez pocty opouštěl Pražský hrad.  Pokud by si někdo vyvěsil billboard s nápisem „Stydím se (já vůl) za to, že jsem volil Andreje Babiše“, respektoval bych to jako poctivou sebekritiku. (Napřed koncepci politiky Andreje Babiše věřil, nyní pochopil, že se mýlil a stydí se za svůj omyl). Řekl bych mu: „Je to tvůj názor a máš právo jej vyslovit. Je ale zbytečné  dávat to na billboard někam na náměstí (aby všichni viděli, jaký jsi vůl) a ještě za to zaplatit cca 4 000 Kč, které bys mohl smysluplně využít jinak“ Předpokládám ale, současní vyvěšovači těchto trapných billboardů sami  Babišovo hnutí ANO nikdy nevolili.

Na námitky i mých potomků druhé a třetí generace, jak mohu respektovat trestně stíhaného premiéra s někdejšími vazbami na STB, když sám jsem byl po ro 1989 stíhán a vyšetřován STB, málem jsem skončil ve vězení, musel opustit vědeckovýzkumné pracoviště a jít pracovat do zastaralé malé fabriky do  Berouna a přivydělávat si v nočních směnách jako natěrač a lakýrník. Já jsem jim odpověděl:  “Broučkové, ve svém věku (81 let) mám již nějaké zkušenosti z politického i občanského života. Každá funkční politika je uměním možného a výsledkem funkčních eticky přípustných kompromisů. Nepochybuji, že Andrej Babiš určité vztahy k Husákovské STB měl. V oněch dobách každý, kdy chtěl dosáhnout nějakého významnějšího postavení musel nějakou formou kolaborovat s režimem. V případě zahraničního obchodu (např. u Babíše), zahraničních stáží na Západě (u Jiřího Drahoše) nebo v redakci Mladé fronty (u Michala Horáčka) byly dobré vztahy s orgány STB  (ať formální s vázacím aktem nebo i oficiálně neregistrované na základě ústní dohody ) naprosto nezbytné. Tito lidé byli ze strany STB vždy příslušným způsobem . „vytěžováni“. Záleží ovšem na tom, co tito lidé vzhledem ke svým spoluobčanům skutečně učinili. Kdyby vystoupil alespoň jediný věrohodný člověk se svědectvím, že ho Anderj Babiš udal, donášel na něj a způsobil mu prokazatelnou škodu, já sám bych proti jeho působení v politice veřejně protestoval.“

Pokud jde o tolik omílané (a stále nedokončené) trestní stíhání Andreje Babiše, podotknul bych toto: „Andrej Babiš není stíhán s podezřením na vraždu, znásilnění nebo jen na tzv. sexuální obtěžování, nýbrž pouze z neoprávněného využití evropských fondů pro farmu Čapí hnízdo. Osobně jsem přesvědčen, že v přidělení dotace pro farmu Čapí hnízdo se Andrej Babiš nepřímo angažoval. Jenom hloupý obchodník by takové možnosti nevyužil. Pokud účelově převedl farmu na své příbuzné, získal tento areál status malých a středních podniků a měl na dotaci ze zákona nárok. Pokud zůstal v období karenční lhůty (zjevně pěti let) v majetku subjekt mimo mateřský podnik Agrofert, tento nárok na dotaci zůstal zachován. Když byli noví majitelé organizačně a finančně neschopni tento areál úspěšně řídit, mohla se farma Čapí hnízdo pět v mezích zákona vrátit do „lůna“ Agrofertu. Kritikům, kteří tyto převody s hlasitým nářkem označují minimálně za neetické, bych oponoval takto: „Tyto peníze z EU přispěly k nesmírně užitečné věci. Farma Čapí hnízdo slouží širokému okruhu občanů. Na Čapím hnízdě se chová mnoho druhů ušlechtilých plemen skotu, ovcí a koz, koní, ale také lamy nebo různá králičí plemena. V Ekocentru Čapí hnízdo je i expozice divokých handicapovaných zvířat, na kterou navazuje naučná stezka. Výlet rodin s dětmi do tohoto areálu znamená pro mnoho dětí i jejich rodiče příjemný a nezapomenutelný zážitek. Vzhledem ke službám, které Čapí hnízdo poskytuje veřejnosti, vnímám i z etického hlediska jako dobrou věc, že peníze z EU skončily v tomto areálu a ne v nějaké „černé díře“ jako v mnoha jiných případech.“

Pokud jde o můj osobní přístup k našim současným miliardářům, jako bývalý mezinárodně uznávaný projektant ekologicky nezávadných technologií, autor čtrnácti vynálezů hlavní hybatel výstavby ekologicky nezávadného významného podniku v Berouně, dnes již dvacet let zcela nemajetný důchodce (81 let) na výměnku v Karlštejně, cítím k těmto lidem ve většině případů opovržení jako ke kořistníkům a parazitům dnešní společnosti. Mnohé z nich, jako Viktora Koženého nebo Zdeňka Bakalu bych rád uviděl v nějakém televizním šotu ve slušivých vězeňských kombinézách a s lopatami v rukou . .Jinak vycházím z poznání, že ve všech vrstvách společnosti se vyskytovali a vyskytují úctyhodní tvůrčí lidé jak mezi nemajetnými, tak mezi milionáři. Z historických postav bych uvedl např. Henryho Forda, Tomáše Baťu, Emila Škodu, z nedávné minulosti např. Františka Čubu. Pokud jde o Andreje Babiše, mohu si myslet o způsobu, jak nabyl své miliardy cokoliv, podstatné pro mne je to, jak s nimi zachází. Jak známo se neválí s luxusními prostitutkami někde na Seyschelách, nýbrž 16 hodin denně tvrdě pracuje ve prospěch tohoto státu, jím, založený podnik Agrofert zaměstnává desítky tisíc lidí a dává slušnou obživu cca sto tisícům lidí. Můj vztah k Babišovi je tudíž obdobný, jako vztah zkušeného cestujícího v dopravním letadle, který může mít výhrady k morálnímu profilu kapitána letadle (pošusta, který „ojíždí většinu letušek), ale rozhodujícím kritériem je to, že je to schopný pilot, který v případě mimořádné situace ze letu dokáže dopravit cestující bezpečně na zem, třeba se zasunutým podvozkem přisáním „na břicho“ do lánu obilí.

Vysvětlil jsem tudíž svým potomkům: „Dětičky, svět není vůbec černobílý, veškerá politická rozhodnutí jsou výsledkem různých eticky přijatelných nebo nepřijatelných podmínek, kdy je možné volit pouze mez menšími e většími možnými zly. Se svou životní zkušeností jsem např. z možných nabízených zel dal s dobrým svědomím svůj hlas jak Zemanovi tak Babišovi:“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Sliby

Dobrý den, trochu mě zaskočila vaše odpověď na tento dotaz. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/plk-Ing-Zdenek-Nytra-111912/otazka/Stava-se-snad-ODS-populistickou-stranou-159969. Pokud nejste populisté, což doufám nejste, tak proč dávat nereálné sliby, jakože postavíte palác, z kterého ale ve fi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…