Když jsem před více než deseti lety v Semilech řešil projekt první české geotermální elektrárny, projekt se z více důvodů nepodařilo dotáhnout. Chyběly cenově dostupné technologie, know-how a inovací jsme se v Česku báli. Tehdy jsme byli deset let napřed, dnes jsme pozadu.
Čína do geotermálni energie mohutně investuje. V Kalifornii už dnes vyprodukují sedm procent elektřiny geotermálně. Technologie hloubkových vrtů se rychle vyvíji. Velké těžební společnosti začínají vnímat její potenciál i v kontextu hydrotermálního využití stávajících již vytěžených vrtů a dolů. Švýcarsko a další evropské státy mají geotermální energii součástí svých státních energetických koncepcí.
V Česku neděláme skoro nic. I proto jsem navštívil geotermální projekt Ringen v Litoměřicích, kde máme nejpokročilejší výzkumnou infrastrukturu pro využití geotermální energie v České republice. Pracují tady na hlubinném geotermálním vrtu, který spolufinancovala Evropská unie.
Je to skvělý příklad toho, kdy evropské peníze pomáhají inovacím v klíčovém odvětví a kdy v České republice budujeme kritické technologické know-how. Zemská hmota má z 99 procent teplotu větší než tisíc stupňů. A ze zbývajícího procenta má pouze jedno procento teplotu menší než 100 stupňů. Můžeme si tento geotermální potenciál dovolit dál přehlížet? Myslím, že ne. Návštěva Ringenu mi to potvrdila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV