Předseda ODS Petr Fiala bude ale od jednotlivých členů vlády chtít slyšet, co dělají pro to, aby měli stejné postavení také Češi žijící ve Velké Británii a jak se vláda připravuje na možnost brexitu bez dohody. Fiala předpokládá, že na tyto body přijde řeč právě v průběhu projednávání zákona postavení Britů v ČR.
„Poslanecká sněmovna bude projednávat návrh ministra vnitra o postavení britských občanů v České republice po odchodu Velké Británie z EU. Z české strany je to velkorysý návrh a my si myslíme, že velkorysé návrhy jsou namístě. Zároveň ale chceme vědět, jak jsou vyjednané reciproční záruky od britské strany k postavení vůči českým občanům žijícím ve Velké Británii?
Stejně tak chceme vědět, jak naše vláda připravuje Českou republiku na případný tzv. tvrdý brexit. Neboť je to stále jedna z možností, která může nastat. Proto ODS vyzývá vládu a zvláště ministra zahraničí, abychom se bodu, který předkládá ministr vnitra, věnovali i v širších souvislostech.
ODS bude chtít od ministra zahraničí a případně dalších členů vlády odpověď na 2 zásadní otázky:
1) Jakým způsobem jsou předjednaná práva a postavení českých občanů po případném tvrdém brexitu.
2) Jakým způsobem se vláda připravuje na možnost odchodu Velké Británie z EU bez dohody, jaké jsou odhadované důsledky, ve kterých oblastech se dá očekávat přechodná krizová situace a co umíme udělat pro její zmírnění.
Zároveň se ptám pana premiéra, proč nedrží své slovo, že bude zahraniční a evropskou politiku konzultovat s předsedy všech sněmovních politických stran. Protože od první společné schůzky, kterou jsem inicioval, uběhlo již 10 měsíců. A u jakého jiného tématu, než jsou dopady vystoupení Velké Británie z EU, bychom měli hledat shodu,“ řekl Petr Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV