Před nedávnem se ve Sněmovně projednával návrh Zákona o obecném referendu, kde razantně a hlasitě proti němu vystupoval i Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva. Jeho nejhlasitějším a jím nejvíce zdůrazňovaným argumentem bylo to, že tento návrh referenda nepočítal pro jeho platnost s žádnou minimální povinnou účastí. Nemůže přece o zásadních věcech rozhodnout třeba jen 15% voličů!? ... to byl jeho argument.
A ejhle, uplynula velmi krátká doba, a volby, když ne s mizivou, tak doslova s mizernou účastí jsou tady ! Budou platné nebo nebudou? Jak už jsem napsal v záhlaví článku, ano, platné budou. A proč mají být jednou volby s malou účastí platné a jindy referendum ( s možnou malou účastí) neplatné? (referendum není nic jiného než forma voleb ). Opravdu by mne zajímalo, jaký názor a jaké argumenty v této věci uvede pan Dienstbier ? Jsem hodně zvědavý, jak jeho případná odpověď bude velký názorový paskvil?
Při zamítnutí návrhu Zákona o referendu vláda sdělila, že předloží v krátké době svůj návrh tohoto zákona. Čas běží a návrh nikde .... vždyť vládnout bez hrozby názorové vzpoury lidu v referendu je tak příjemné a pohodlné... Uvidíme kdy a jakého vládního návrhu zákona o referendu se dočkáme? Nevím, jestli to bude zmetek legislativní, ale obávám se, že obsahově to zmetek bude určitě. Vždyť nízká volební účast se jednou hodit může a jindy nemusí, že pane ministře ( a vládo )?!
Dovětek : V Praze 7 se současně s volbami konalo referendum o hazardu. Účast obojího byla asi 25%, volby jsou platné, referendum nikoliv. Nad logikou tohoto si udělejte úsudek sami....
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie