Realisté mají řešení. Přijmout ústavní zákon, který stavební řízení pro nejvýznamnější národně strategické stavby zjednoduší a zkrátí. Tento zákon umožní začít zadávat stavby systémem vyprojektuj, postav a nes za to zodpovědnost.
Demokratická společnost musí mít sílu prosadit svoje zájmy. A soukromé zájmy nesmí vítězit nad strategickými požadavky země jako celku.
Platný zákonodárný proces nepřeje veřejnému zájmu a doopravdy neřeší dopady výstavby na individuální práva občanů i na životní prostředí, ale jen umožňuje libovolným zájmovým skupinám parazitovat, zdržovat, prodražovat a vydírat. A k tomu podhodnocený (a tím snadno ovlivnitelný) úředník veřejné správy, bez odpovědnosti a jakékoliv motivace k prosazování národních zájmů. To jsou jasné překážky k budování funkční a rychle rostoucí dopravní sítě.
Z výše uvedeného výčtu důvodů nemůžeme očekávat nic jiného než tristní výběr projektanta za co nejnižší cenu, pracujícího ve prospěch velkých stavebních firem. Připravované projekty již dopředu skrývají velký objem v budoucnu fakturovaných víceprací, a proto jsou zejména naše silnice, když už se staví, jedny z nejdražších v Evropě. Nemluvě o délce jejich stavby.
Námi navrhované legislativní řešení by umožnilo začít stavět především rychle s konkrétní odpovědností za provedené dílo. Legislativní opatření by přineslo i možnost výstavby formou PPP projektů. To znamená přivést soukromé investory, kteří, pokud budou mít odpovědnost i za přípravu, budou dbát na kvalitu. Najednou (konečně) bude všem záležet na tom, aby se nemrhalo penězi ani časem. Kvalitní příprava šetří investiční peníze a projeví se pak vyšší úrovní výstavby. A pokud se bavíme o PPP projektech, kde investorovi záleží na kvalitě a dlouhé životnosti díla, jsem si jistý, že nic takového, jako do dnešního dne neopravená a zvlněná D47, by se nestalo.
Realistické řešení: Ústavní zákon o výstavbě Infrastruktury, který zjednoduší, zrychlí a zlevní infrastrukturní výstavbu, neopomene vyřešit ani případné majetkové újmy a kompenzace případných škodlivých vlivů na životní prostředí.
Nepřijmeme-li námi navrhované řešení, zůstane Česká republika, obrazně i ve skutečnosti, stát na místě.
Ing. Antonín Fryč, CSc., zakladatel Realistů, podnikatel
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV