Chtěla bych vám napsat o tom, do jakého stadia se dostalo šmírování v Singapuru, který je často českými i evropskými médii vydáván za vzor boje proti pandemii.
Jasně, ona se pandemie lépe kontroluje, pokud máte doslova totální kontrolu nad svými občany. Jak to myslím?
1. Pokud jste v Singapuru na veřejnosti, je docela nemožné nebýt pod dohledem. Ať už skrz kamery, které mají schopnost rozpoznávání obličejů, robotické psy, kteří mají kamery s tou samou funkcí, až po robotická vozítka, která “detekují nežádoucí sociální chování”. V podstatě si to můžete představit tak, že pokud si zakouříte na veřejnosti v místě, které k tomu není výslovně určeno, bude na vás už po příchodu domů čekat pokuta.
Docela děsivé, nemyslíte?
2. Ještě jim to ale není málo. Do roku 2030 mají plán zdvojnásobit počet všech kamer a ještě více zdokonalit rozpoznávání obličejů. Vláda to odůvodňuje tím, že se jim díky těmto technikám daří vyřešit velké procento přestupků a trestných činů. Ale za jakou cenu…
3. Dobře, venku je to “nebezpečné” a prošpikované kamerami, zůstanu tedy doma, řeknete si. Zapnete si sociální sítě a v tom - nemůžete si psát, co chcete. Zaprvé vás omezuje takzvaný zákon proti “fake news”, který dal singapurské vládě pravomoc nařídit sociálním sítím (včetně Facebooku a dalších velkých sítí) smazat obsah, který je podle vlády škodlivý. Facebooku a dalším se to sice moc nelíbilo, ale zisk je zisk, tak ustoupili. A jak si myslíte, že se to používá v praxi?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV