Hamáček (ČSSD): Naši vojáci na Sinaji přispívají k dobrým vztahům jak s Egyptem, tak i s Izraelem

19.11.2016 10:09 | Zprávy

Předseda Sněmovny Jan Hamáček navštívil české vojáky na Sinaji.

Hamáček (ČSSD): Naši vojáci na Sinaji přispívají k dobrým vztahům jak s Egyptem, tak i s Izraelem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček po Izraeli navštívil i české vojáky, kteří slouží na egyptské Sinaji v misi MFO (Multinational Force and Observers).

„Jsou skvělými reprezentanty České republiky a naší armády. Od velení mise jsem slyšel na jejich adresu jen slova chvály,“ uvedl Jan Hamáček, který v oblasti strávil státní svátek a v pátek se se členy šestého kontingentu rozloučil. V těchto dnech je totiž vystřídá nový tým.

Česká mise je součástí mezinárodních jednotek dohlížejících na dodržování podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. V oblasti, kde jsou příslušníci ozbrojených sil z 12 zemí, působí čeští vojáci od roku 2009. V současné době slouží s letounem CASA 295M.

„Naši vojáci působící na Sinaji přispívají k dobrým vztahům jak s Egyptem, tak i s Izraelem,“ připomněl Jan Hamáček. Právě Izrael navštívil v tomto týdnu předseda Sněmovny společně se skupinou poslanců z výborů pro zdravotnictví a pro obranu. Setkal se zde mimo jiné s  předsedou vlády Benjaminem Netanjahu nebo předsedou Knessetu Juli-Joel Edelsteinem. „O mnohém svědčí i fakt, že jsme po německém Bundestagu teprve druhou zemí, s níž se Knesset dohodl na pravidelných meziparlamentních konzultacích,“ podotkl předseda Sněmovny Jan Hamáček. Podle jeho slov ke vstřícné atmosféře přispěla i nedávná reakce českého parlamentu na rezoluci UNESCO vztahující se na památky ve východním Jeruzalémě. Vytváří se tak podhoubí pro ještě těsnější obchodní a ekonomickou spolupráci.

Izrael je pro české firmy nyní třetí nejvýznamnější exportní zemí ležící mimo Evropskou unii. Nejdůležitějším vývozním artiklem jsou automobily. V současné době se však připravuje řada dalších zajímavých projektů. Například Škoda Transportation se účastní tendru na dodávky vlaků. V rámci tohoto obchodu by se neměli jen dodávat vlaky, ale třeba i stavět depa. „Je to velká obchodní příležitost až na několik desetiletí,“ uvedl Jan Hamáček. Naopak v České republice by mohla rozšířit činnost izraelská farmaceutická společnost Tewa, jejíž česká dcera by mohla posloužit jako brána pro vstup na další trhy v regionu.

„Jednáme i o spolupráci hasičů nebo lesních společností. Izrael se na jedné straně snaží zalesnit některé oblasti, na druhé pak bojuje s častými lesními požáry,“ doplnil Jan Hamáček další příklad spolupráce, přičemž připomněl i možné kontrakty v oblasti obrany.  

Předseda Sněmovny Jan Hamáček navštívil české vojáky na Sinaji (18. 11. 2016)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Aktuálně největší Slovák Fico střílí góly do vlastní branky

20:03 Laudát (KAN): Aktuálně největší Slovák Fico střílí góly do vlastní branky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové slovenské hymně a novoročnímu projevu premiéra…