Hamáček (ČSSD): Zkušenosti Malajsie s transpacifickými smlouvami jsou veskrze pozitivní
09.04.2016 11:45 | Zprávy
V rámci oficiální návštěvy Kuvajtu a Malajsie jednala delegace vedená předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem s nejvyššími představiteli obou států.
reklama
V Malajsii zahájilo program zástupců Poslanecké sněmovny setkání s předsedou vlády Najib Razakem, následovala jednání s předsedou Sněmovny reprezentantů Parlamentu Pandikar Amin Muliou a s předsedou Senátu Abu Zahar Ujangem.
Právě Malajsie má neblahé dlouholeté zkušenosti s terorismem. "Nedávno schválené zákony zde počítají s citelným zpřísněním postihu," uvedl předseda české Sněmovny.
„Vítáme také malajsijskou iniciativu Globální hnutí umírněných vyhlášenou premiérem Razakem v roce 2010, neboť jde podle nás o významný krok v mezinárodním boji proti extremismu a násilí s náboženským a etnickým podtextem,“ dodal Jan Hamáček.
Na jednáních s představiteli Malajsie se mluvilo také o transpacifických smlouvách. Malajsie ji s USA podepsala totiž nedávno, přičemž Evropská unie má vyjednávání o ní teprve před sebou. „Vyslechli jsme si zkušenosti s dopadem této smlouvy, které jsou veskrze pozitivní. Na příkladu Malajsie je vidět, že podmínkami smlouvy mohou být oboustranně výhodné. U nás kvůli chystané dohodě panují obavy, proto jsou pro nás tyto zkušenosti cenné,“ doplnil předseda Sněmovny.
Dalším tématem jednání byl vzájemný obchod mezi oběma zeměmi, kterému by měla pomoci i připravovaná mise malajsijských podnikatelů do České republiky. Ta se uskuteční už v dubnu letošního roku.
V rámci oficiální návštěvy Kuvajtu na počátku tohoto týdne delegace vedená předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem jednala s nejvyššími představiteli tohoto státu.
Postupně se zástupci Sněmovny setkali s hlavou státu - emírem Sheikh Sabah Al Ahmed Al Jaber Al Sabahem, s místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Sheikh Sabag Al-Khaled Al-Hamad Al-Sabahem a předsedou Národního shromáždění Marzouq Ali Al-Ghanim.
Předmětem jednání byla spolupráce obou zemí, rozvoj vztahů například v oblasti lázeňství a turistiky. „Česká republika by měla patřit mezi cíle kuvajtských investic, které nejsou pro naši zemi zanedbatelné,“ uvedl Hamáček s tím, že Kuvajt patří mezi nejbohatší státy a spravuje fondy, jejichž prostřednictvím investuje v zahraničí. „Mluvili jsme samozřejmě i o situaci v regionu, především v Sýrii, ale i o palestinsko-izrealském konfliktu,“ dodal předseda Sněmovny. Podle něj obě země, byť nejsou velké, mohou hrát důležitou roli prostředníka mezi znesvářenými stranami.
Vztahy mezi oběma zeměmi zástupci České republiky i Kuvajtu vyhodnotili jako velmi dobré, ale obchodní výměna neodpovídá možnému potenciálu. „Dohodli jsme se na způsobech, jak tuto situaci vylepšit,“ uzavřel Hamáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.