Se zájmem jsem si přečetl o pondělní schůzce hejtmana a radního pro zdravotnictví Jihomoravského kraje se zástupci nemocnic v regionu před očekávaným omezením přesčasů lékařů, kteří už řadu měsíců chtějí po státu změnu systému přesčasů, a protože se žádná dohoda s ministrem Válkem nenašla, vypověděli od 1. 12. přesčasové dohody. Několik poznámek:
- Zdravotnictví je jednou z klíčových veřejných služeb a kraj by mu měl věnovat trvalou pozornost. Takové schůzky zástupců všech nemocnic bez ohledu na zřizovatele by měly být samozřejmostí, a ne výjimkou.
- Jasně, dá se ukázat prstem do Prahy na stát a ministerstvo zdravotnictví, umýt si nad problémem ruce a jít něco nového natáčet, ale to je málo. Kde je nějaká viditelná iniciativa kraje a krajů směrem ke státu k rychlému nalezení dohody s lékaři? Stav od 1. 12. přece nemůže trvat týdny a měsíce! Omezení péče nemůžeme brát pouze jako fakt a čekat, zda se ministr Válek s lékaři dohodne či ne.
- Píšu tohle celé nikoliv jako osobní kritiku hejtmana nebo radního pro zdravotnictví, ale protože jsme před více než deseti lety museli řešit ještě horší hrozbu. Tehdy hrozil exodus lékařů z nemocnic v rámci akce Děkujeme odcházíme. A tehdy se do jednání ministra Hegera s lékaři a se zdravotnickými odbory aktivně zapojila i Asociace krajů.
Důvod je zřejmý, řadu veřejných nemocnic v zemi zřizují kraje v různých právních formách. Situace byla tehdy dramatičtější, jednání mezi Nečasovou vládou a kraji vázla, premiér odmítal svolat Bezpečnostní radu státu (uskutečnila se neformální schůzka premiéra a několika ministrů s hejtmany), ministr obrany Saša Vondra nám tehdy jako pomoc nabídl několik vojenských vrtulníků a sanitek d posádkami i bez.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV