Tento krok přichází po více než patnáctiletém procesu plánování a příprav a představuje milník v rozvoji zdravotnické infrastruktury v kraji.
„Je to unikátní stavba v rámci celé České republiky a v Jihomoravském kraji se jedná o jednu z největších investic za poslední dobu. Oproti původním předpokladům jsme dokonce stavbu vysoutěžili o 200 milionů korun levněji. Když získáme dotaci z Národního plánu obnovy, ušetříme dalších 289 milionů korun,“ řekl hejtman Jan Grolich.
Sanatorium Pálava se stane klíčovou institucí pro pacienty stabilizované po těžkých a kritických stavech, jako jsou těžké úrazy, úrazy hlavy a páteře, mozkové příhody a operace velkých kloubů.
„Sanatorium Pálava vyplní mezeru v poskytování následné léčebně rehabilitační péče a pomůže tak podpořit stávající systém rehabilitace na celostátní úrovni. Dnes například čekají pacienti na přijetí v Kladrubech nebo Hrabyni až několik měsíců a spousta z nich se tam z kapacitních důvodů ani nedostane,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.
„Nespornou výhodou je možnost využívat příznivých účinků zdroje léčivé vody. Jedná se o vodu přírodní, termální a silně mineralizovanou, která má blahodárný vliv na pohybový aparát,“ podotkl radní pro zdravotnictví Karel Podzimek.
Vítězem veřejné soutěže na realizaci se stala Společnost Sanatorium Pálava VCES – SPIE Stangl, která má dva společníky.
„Staveniště převezmeme a zemní práce spočívající v úpravě terénu po provedeném archeologickém průzkumu a jeho přípravě pro založení stavby zahájíme do konce listopadu,“ přiblížil začátek prací Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s. a doplnil: „Dokončení a předání stavby pak předpokládáme v průběhu podzimu 2025.“
Výstavba Sanatoria Pálava bude probíhat v režimu Design & Build, která se Jihomoravskému kraji při zadávání veřejných zakázek osvědčila. „Od Jihomoravského kraje jsme obdrželi dokumentaci pro stavební povolení a společně s partnerem ve sdružení, společností SPIE Stangl Technik spol. s r.o., zpracujeme dokumentaci pro provedení stavby a zajistíme vlastní realizaci projektu. V nejbližších dnech zahájíme přípravu virtuálního modelu nového sanatoria s využitím metodiky BIM (Building Information Management). Ta pracuje s digitálními informačními modely stavby a umožňuje efektivní navrhování, výstavbu a v neposlední řadě provozování budovy. Navazujeme tak spolu s investorem na úspěšné nasazení této metodiky na projektu Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy,“ uzavřel Pokorný.
Společnost Thermal Pasohlávky a.s, jejímž úkolem bylo najít vhodné využití pozemků u obce Pasohlávky v podobě lázeňského komplexu či jiného zdravotnického zařízení byla založena v roce 2007. O osm let později se začalo pracovat na projektové dokumentaci Odborného léčebného ústavu – Sanatorium Pálava jako zařízení pro poskytování následné zdravotní péče. První projektová dokumentace pro územní rozhodnutí byla hotová na konci roku 2016.
„Po dvouletém archeologickém průzkumu byl projekt již nachystán k vypsání soutěže na zhotovitele stavby, ale bohužel ho přerušila pandemie covid-19. Z důvodu eliminace časového zdržení projektu bylo přistoupeno k pokračování projekčních prací vedoucích k získání stavebního povolení, na základě kterého byl letos projekt znovu připraven k vypsání výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ vysvětlil radní pro investice Vladimír Šmerda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV