Hejtman Kuba: Podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin mají smysl

27.08.2024 8:19 | Monitoring

Jihočeské tržiště, které bylo spuštěno v září 2022, dosáhlo ve školním roce 2023/2024 rekordního obratu přes 11 milionů korun. Kromě školních jídelen se do projektu nově zapojilo i devět domovů seniorů, což výrazně přispělo k nárůstu poptávky po místních produktech.

Hejtman Kuba: Podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin mají smysl
Foto: Hana Brožková
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Na tržišti nyní nakupuje 45 školních jídelen, z toho 34 zřizovaných krajem. Počet prodejců potravin vzrostl na 68 a nabídka produktů se rozšířila na 2 247 položek. Nejaktivnějším nakupujícím byl, stejně jako v loňském roce, Dětský domov, Základní škola a Školní jídelna Horní Planá.

Ve srovnání s předchozím školním rokem 2022/2023, kdy obrat činil 5 981 594 Kč a na tržišti nakupovalo 36 školních jídelen a 58 prodejců, je to výrazný nárůst. Počet objednávek vzrostl z 4 164 na 7 991. Největší zájem byl o hovězí, vepřové a kuřecí maso, ryby (pstruh, sumeček africký), divočinu (kančí, srnčí), uzeniny, vejce, mléčné výrobky, máslo, jablka, hrušky, mošty, brambory, mrkev, cibuli, zelí, sádlo a koření.

„Tento úspěch je důkazem, že podpora místních producentů a zajištění kvalitních potravin pro naše školy a domovy seniorů má smysl,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. „Ve srovnání s loňským rokem jsme zvýšili obrat téměř dvojnásobně na 11 078 000 Kč a z celkového počtu 50 školních jídelen zřizovaných krajem nakupuje na tržišti 34, což představuje 68 %. Je skvělé že můžeme přispět k rozvoji regionální ekonomiky a zdraví našich obyvatel. To je také cíl Jihočeského tržiště,“ dodal hejtman.

Jihočeský kraj zřizuje celkem 73 školních jídelen, z toho je 23 školních jídelen-výdejen, do kterých se jídlo pouze dováží. Nejvíce se nakupuje v oblastech, kde jsou dodavatelé schopni plnit dodávky produktů.

„Jedná se o velká města jako jsou České Budějovice, Písek, Tábor, Český Krumlov, Blatná, Jindřichův Hradec a Třeboň,“ upřesnila ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Naopak v okrajových částech kraje, jako jsou Kaplice, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí a další, je zájem nižší. „Důvodem jsou často logistické problémy a menší počet strávníků. Naším cílem je tyto oblasti více podpořit a zlepšit dostupnost regionálních potravin i tam. Mrzí mě, že se na tržišti se nedaří rodinným pekárnám. Mají sice výborné pečivo, ale pro školní jídelny drahé,“ dodala Šťastná.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Pane senátore ještě k dotazu "Bydlení"

V začátku odpovědi jste uvedl: " Asi jediný způsob, jak pomoci stavět cenově dostupné bydlení, je významně je dotovat ze státních prostředků." Nemyslíte, že města, obce, bezhlavě a bez nějakých výhledů do budoucnosti rozprodaly z politických důvodů (aby se tehdejší konšelé zalíbili) mnohdy pod cenou...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Baxa: V systému filmových pobídek zvyšujeme množství peněz

20:07 Ministr Baxa: V systému filmových pobídek zvyšujeme množství peněz

Projev na 112. schůzi Poslanecké sněmovny 13. září 2024 k zákonu o audiovizi