Hejtman Půta: Kraj chce odkoupit a obnovit Ještěd, nyní podpoří projektovou přípravu

16.08.2024 7:17 | Monitoring

Snaha Libereckého kraje obnovit Horský hotel a vysílač Ještěd pokračuje. Po červnovém podpisu memoranda o možnosti koupě objektu a vstupu do spolku Ještěd 73 je nyní blíž i samotná projektová příprava pro stavební povolení na obnovu národní kulturní památky.

Hejtman Půta: Kraj chce odkoupit a obnovit Ještěd, nyní podpoří projektovou přípravu
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Projekt by také, až bude v budoucnu dokončen, mohl upřesnit částku za modernizaci. Krajští radní a zastupitelé v srpnu projednají, jak projektovou přípravu finančně podpořit.

„Ještěd je nejen národní kulturní památkou, ale také jedinou stavbou v republice ve stylu high-tech, která obdržela Cenu Augusta Perreta. Nejdůležitějším ale je, že pro občany regionu, ale i České republiky je dominantou a hlavním symbolem našeho kraje. V červnu letošního roku jsme podepsali s Českými Radiokomunikacemi Memorandum o porozumění, ve kterém CRA prohlašují, že do konce tohoto roku nemají v záměru jednat o prodeji objektu s žádným jiným zájemcem. Jsem rád, že jsme se po dnešním jednání Spolku Ještěd 73, jehož jsme od letošního června jako kraj členem, mohli posunout blíže k obnově této významné památky. Dohodli jsme se společně s Českými Radiokomunikacemi a Ještědem s. r. o., že finančně podpoříme projektovou přípravu pro stavební povolení na obnovu národní kulturní památky a v srpnu projednáme v krajských orgánech možnosti, jak ji zafinancovat. Bude se pravděpodobně jednat o individuální dotaci,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Horský hotel a televizní vysílač Ještěd slouží veřejnosti od 9. července 1973. Jeho autor architekt Karel Hubáček získal za projekt využívající moderní technologie v roce 1969 mezinárodní Perretovu cenu. Stříbrný hyperboloid s výškou 93 metry a s páteří ze železobetonového jádra v sobě jedinečným způsobem spojuje vysílač, hotel i restauraci s unikátním výhledem do širokého okolí.

Objekt je památkově chráněn; od roku 1998 je kulturní památkou a k 1. 1. 2006 je Nařízením vlády č. 422/2005 Sb. ze dne 29. září 2005 prohlášen národní kulturní památkou. V květnu roku 2007 byl podán návrh na zařazení horského hotelu a vysílače na seznam světového dědictví UNESCO.

Liberecký kraj odsouhlasil záměr koupě Horského hotelu a vysílače již v roce 2008, ovšem nikdy k tomu nedošlo. Současný majitel objektu, České Radiokomunikace, a.s., vlastněné investiční společností se zkušenostmi v digitální infrastruktuře Cordiant Digital Infrastructure Limited, provádí standardní údržbu a z větších investic např. opravu pláště budovy. Kvůli vlastnické struktuře ovšem nemůže požádat o podporu z evropských či jiných finančních zdrojů.

Liberecký kraj dlouhodobě o Ještěd usiluje. Nejen z důvodu postupné rekonstrukce, ale také kvůli možnosti zápisu na seznam památek UNESCO.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

23:08 Haas (ODS): Ta míra pokrytectví zvedla i invalidy ze židle

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích