Hejtman Půta: Nám nezbývá nic jiného, než připomínat minulost

27.06.2018 21:56 | Zprávy

Uctění Dne památky obětí komunistického režimu v Liberci

Hejtman Půta: Nám nezbývá nic jiného, než připomínat minulost
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)

V roce 1950 byly na konci lživého a politicky založeného procesu popraveny čtyři osoby – Milada Horáková, Záviš Kalandra, Oldřich Pecl a Jan Buchal. Dalších devět osob bylo odsouzeno k trestu těžkého žaláře na dlouhá léta nebo na doživotí. Před osmašedesáti lety přesně na den byli života zbaveni ti, kteří odmítnutím a vyjádřením nesouhlasu s vládou ztratili to nejcennější, nejprve svobodu a potom i život. Úctu těmto obětem také vyjádřili zástupci Libereckého kraje.

„Myslím, že dnešní připomenutí je o to smutnější a pro mě o to hořčejší, že prezident republiky a nevěřím tomu, že náhodou, vybral tento den pro jmenování nové vlády, která bude pravděpodobně opřena o hlasy komunistické strany v parlamentu. Je to od něj jasný vzkaz, těm, co si jej dovolili nepodporovat. Je to významný vzkaz, že si může dovolit cokoli a že si cokoli dovolí. Nám nezbývá nic jiného, než připomínat minulost. Vracet se k ní, právě kvůli všem statečným ženám a mužům, kteří se účastnili protikomunistického odboje, kvůli všem zavražděným, nespravedlivě vězněným, vyhnaným z domovů a těm, kteří byli trestáni za názory a přesvědčení,“ řekl hejtman Martin Půta u libereckého Památníku obětem komunismu.

Hejtman také přečetl dopis, který napsal generál Heliodor Píka, jenž byl už v roce 1949 odsouzen komunistickým režimem k trestu smrti. Jeho dopis je i přes časový odstup stále živý a více než aktuální.

Dopis generála Heliodora Píky na rozloučenou:

"Milovaní, nejdražší,

před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnaný, s čistým svědomím, že - přes mnohé chyby - jsem své povinnosti plnil co nejsvědomitěji a co nejpoctivěji. Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné - že jde o politickou vraždu; přece však rád přinesu tuto násilnou oběť, bude-li sloužit k uklidnění v národě, k jeho sjednocení. Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti, snad toho chtějí moji protivníci využít k dosažení jednoty - studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost - snad jen dočasně - a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu. Jak lehce se pravda překroutila v pravý opak a není dovoleno dáti jediného svědectví a důkazu k obhájení pravdy. Je mi líto, že strach ovládl většinu lidí a že se neodvažují říci pravdu, nebo aspoň neříci vyloženou lež buď z donucení, nebo z konjunkturalismu.

Kam že zmizela poctivost a odvaha? Kam zmizelo naše "credo" - zděděné od mistra Jana Husa a T. G. Masaryka - které jsme tak hrdě sobě i světu připomínali? Pravda! Je to soumrak národního svědomí, nebo už temno svobody lidských práv? Ne, nemohu uvěřit, neboť génius národa je věčný, přetrvá bouři a nedá zahynouti!"

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…