Hejtman Vondrák: Jako by už neplatilo, že řemeslo má zlaté dno

25.04.2017 13:03 | Zprávy

Moravskoslezský kraj se rozhodl finančně podpořit studium vybraných řemeslných a technických oborů, jejichž absolventi v regionu chybí.

Hejtman Vondrák: Jako by už neplatilo, že řemeslo má zlaté dno
Foto: Petr Kupka
Popisek: Hejtman Ivo Vondrák.

Motivační i prospěchová stipendia budou moci od letošního září získat v krajských školách například ti, kteří se chtějí stát řezníky, tesaři, kominíky nebo klempíři.

„I když se spolupráce středních škol a zaměstnavatelů v našem regionu prohlubuje, stále nám chybí řada řemeslníků a jejich nedostatek se zvyšuje. Jako by už neplatilo, že řemeslo má zlaté dno. A přitom byl dobrý řemeslník v minulosti někdo, a na trhu práce o něj byla rvačka. Dnes si sice řemeslníky trh stále žádá, ale ze strany žáků základních škol i jejich rodičů není zájem o absolvování příslušných oborů. Snad se nám postupně různými cestami podaří dobře zvládnutým řemeslům vrátit jejich prestiž. Forma finanční podpory by mohla být jednou z nich,“ míní Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

K podporovaným oborům budou patřit klempíř, řezník-uzenář, kominík, montér suchých staveb, pokrývač, malíř a lakýrník, mechanik strojů a zařízení, mechanik seřizovač, nástrojář, elektrikář, elektromechanik pro zařízení a přístroje, pekař, výrobce textilií, operátor dřevařské a nábytkářské výroby, tesař, zedník, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení. Seznam se může měnit v závislosti na potřebách trhu práce.

„Zavedením motivačních stipendií se snažíme podpořit zájem o potřebné obory, prospěchovými stipendii zase motivujeme k dosažení lepších studijních výsledků, tedy ke zvyšování kvality vzdělávání. Finanční podpora se bude ve školách, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, týkat třinácti oborů vzdělání s výučním listem a čtyř oborů vzdělání s maturitní zkouškou,“ sdělil Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK pro školství. „Zaměřili jsme se především na obory, které jsou žádané na trhu práce a ze škol vychází málo absolventů. Na Úřadu práce bylo například v našem kraji letos v únoru 119 volných míst pro klempíře, přičemž v tomto roce střední školy ukončili pouze tři absolventi tohoto oboru, zedníků bylo 40 na 298 volných míst a tak bych mohl pokračovat. Statistické údaje o počtech volných míst se sice průběžně mění, ale obecný trend je z nich zřejmý,“ dodává náměstek Folwarczny.

Stipendia, na která budou moci studenti krajských škol dosáhnout, budou rozdělena na motivační a prospěchová. V optimálním případě se výše stipendia může vyšplhat až na 16 tisíc korun ročně. Motivační stipendium ve výši jednoho tisíce korun měsíčně je určeno žákům oborů, které jsou žádané na trhu práce a hrozí jejich zánik (například klempíř, pokrývač, řezník-uzenář). Žákům ostatních vybraných oborů vzdělání, které jsou opět zaměstnavateli žádané a úřady práce v těchto oborech vykazují vyšší počet volných míst, je určeno měsíční stipendium ve výši 500 korun. Prospěchové stipendium bude odstupňováno od jednoho do tří tisíc korun za pololetí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…