Hejtman Vondrák: Průběžně investujeme do oprav, rekonstrukcí či revitalizací

01.07.2022 8:36 | Tisková zpráva

Bruntálské Sagapo je hotové, domov pro handicapované, chráněné bydlení a terapeutické dílny začínají sloužit klientům.

Hejtman Vondrák: Průběžně investujeme do oprav, rekonstrukcí či revitalizací
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Bruntálské Sagapo má za sebou kompletní transformaci, po dvou letech intenzivních prací je projekt Moravskoslezského kraje dokončený. Původní objekty byly zdemolovány, místo nich nechal kraj postavit tři nové moderní přízemní budovy. Celkové náklady této rozsáhlé investice byly vyčísleny na 125 milionů korun, zhruba polovinu prostředků kraj získal z evropských fondů, zbytek pokryl ze svého rozpočtu.

„Moravskoslezský kraj zřizuje 219 příspěvkových organizací, které působí v celkem 1239 budovách. Pečujeme tak o skutečně rozsáhlý majetek. Průběžně musíme investovat do nejrůznějších oprav, rekonstrukcí či revitalizací. Jsem rád, že se nám ve velké míře daří najít prostředky z nejrůznějších evropských fondů. Postupně tak modernizujeme školy, rekonstruujeme a vybavujeme nemocnice, investujeme i do našich sociálních zařízení. Projekt v bruntálském Sagapu je jednou z největších krajských investic v sociální oblasti,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj na tento projekt získal prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Transformace ústavní péče je důležitá nejen pro zvyšování kvality sociálních služeb. Samozřejmě je naším hlavním cílem jejich klientům i pracovníkům vytvořit příjemné a bezpečné zázemí. Máme ale i další úkol, tím je pečovat o krajský majetek. Po důkladném zvážení proto šly původní objekty organizace Sagapo k zemi a místo nich jsme vybudovali nové krásné budovy, které budou nejen příjemnější, ale také energeticky úspornější,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a připomněl, že původní budovy byly zdemolovány v lednu roku 2020. Stavební práce byly dokončeny letos v únoru, pak bylo potřeba všechny služby vybavit a připravit na návrat klientů, kteří během výstavby pobývali v náhradních prostorách bruntálské Obchodní akademie.

Organizace Sagapo poskytuje služby lidem s mentálním postižením a přidruženým tělesným hendikepem nebo lidem s poruchami autistického spektra. „V rámci celkové revitalizace byly postaveny tři rodinné domy, ve kterých bude bydlet 18 klientů se zdravotním a mentálním postižením. Sagapo má také nové sociálně terapeutické dílny pro 50 klientů, kteří si během terapie osvojují sociální a sebeobslužné návyky a dovednosti, což je důležité nejen pro jejich pohodu, ale i zdraví. Součástí projektu pak byla i výstavba chráněného bydlení pro 8 osob s lehčí formou mentálního postižení. Vznikly dvě samostatné bezbariérové domácnosti, které jsou pro tyto klienty nejvhodnějším řešením,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil. Doplnil, že nové zázemí samozřejmě získal i personál a vedení organizace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!