Hlaváček (STAN): Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění

13.10.2024 20:03 | Monitoring

Hlavním koncepčním pracovištěm města Prahy v oblasti architektury a urbanismu je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Do rozhodování kudy povedou koleje a potrubí, nebo kde vznikne park, se vždy snaží zapojit veřejnost, protože ta do projektů vnáší autentickou znalost prostředí a jeho problémů. Tímto způsobem vznikl i projekt Soutok, který získal 3. října 2024 v britském Birminghamu významné mezinárodní ocenění WMNP Awards. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.

Hlaváček (STAN): Projekt příměstského parku Soutok získal významné zahraniční ocenění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hlaváček (STAN)

Říční niva na soutoku Berounky a Vltavy na jižní hranici Prahy má rozlohu přes 1300 hektarů, území je rozděleno mezi pět městských částí a město Černošice. Střetává se zde spousta různých zájmů, jejichž výsledkem bývají nekoordinované zásahy ničící krajinu. IPR proto navrhl řešení v podobě příměstského parku Soutok.

„Projekt příměstského parku Soutok je zcela unikátní svým rozsahem, co se rozlohy území týká, i přístupem ke všem zúčastněným, tedy obyvatelům, institucím, městským částem a obcím a zejména k samotné přírodě. Zohlednit tolik vrstev a zájmů byla velká výzva a usilovná práce. A i díky tomuto významnému ocenění, které projekt a jeho autoři získali, můžeme říci že stála za to. Nebát se dělat městské projekty inovativně má smysl,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

„Budoucí podoba příměstského parku přispěje k biodiverzitě daného území, zajistí lepší zadržování vody v krajině skrze revitalizaci břehů obou řek a také zajistí k přírodě šetrnou protipovodňovou ochranu obcí s ním sousedícími. Je skvělé, že náš projekt zaujal i v zahraničí,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Bez kontaktu s přírodou onemocníme

Návrh IPR se skládá ze dvou projektů: Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím umění a Příměstský park jako nástroj pro snižování dopadů klimatické změny. První z nich reaguje na celosvětový fenomén „nature deficit-disorder,“ který ukazuje (zejména u dětí) na souvislost mezi poškozením zdraví a ztrátou kontaktu s přírodou, a zkoumá, jak prostřednictvím umění můžeme dosáhnout hlubších zážitků z přírody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

6:03 Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

Válkova neschopnost řídit rezort zdravotnictví přináší své další ovoce. Tentokrát v podobě existenčn…