Hlubuček (STAN): Co je pro jiného odpad, je pro druhého poklad

02.06.2022 7:33 | Tisková zpráva

Praha spouští informační kampaň. Kdo třídí odpad, šetří životní prostředí, suroviny i svoji peněženku.

Hlubuček (STAN): Co je pro jiného odpad, je pro druhého poklad
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Většina odpadu, který končí v pražských černých popelnicích, do nich nepatří a zasloužil by si druhou šanci. Plasty, papír, sklo, kov ale i organické odpady tvoří v Praze 68 % směsného komunálního odpadu a končí zbytečně ve spalovně v Malešicích (ZEVO). Hlavní město proto připravilo informační kampaň, v jejímž rámci dostanou všichni obyvatelé Prahy v nejbližších dnech do svých schránek informace týkající zlepšení kvality třídění.

Informační leták, který se bude od zítřejšího dne mezi Pražany distribuovat, nabídne základní přehled “kam s ním“ a užitečné odkazy na webové stránky s podrobnějšími informacemi. Lidé vněm také najdou tipy, jak třídit správně, či k čemu lze například vytříděný odpad využít. Zároveň se dozvědí, co se děje se směsným odpadem z černých popelnic. Součástí kampaně budou také informace umístěné na reklamních nosičích v ulicích města a na webových stránkách. Hlavní město však zároveň v kampani upozorňuje, že vždy nejlepším odpadem je ten, který vůbec nevznikne.

„Co je pro jiného odpad, je pro druhého poklad, tak lze jednoduše shrnout přístup Prahy k odpadům. Naším cílem je dávat odpadům druhý život, díky moderním technologiím jsme schopni zpracovat a znovu využívat celou řadu hodnotných materiálů, které jsou součástí našeho odpadu - bioodpad, kovy, plasty, papír a další. Každý člověk správným tříděním pomáhá životnímu prostředí, ale také šetří svoji peněženku, neboť lze i výrazně ušetřit za svoz odpadu. Potenciál v domácnostech má dnes například třídění bioodpadu, který tvoří až 38 procent obsahu popelnic. Doporučuji proto si bezplatně od města objednat hnědou popelnici na webových stránkách bioodpad.praha.eu (ZDE),“ dodává náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Podle analýz z roku 2021 tvoří obsah černých nádob ze skoro 30 % využitelné složky, konkrétně papír, plast a sklo. Další velkou skupinou, téměř 38 %, je bioodpad a zbylých jen 32 % odpadu sem skutečně patří. Výše poplatku za černou popelnici, kterou obyvatelé Prahy platí, se přitom od počátku roku 2022 odvíjí od její velikosti a frekvence svozu. Ve zkratce lze proto říct, že čím více toho Pražané vytřídí, tím méně za svou černou popelnici zaplatí. Hlavní město tak svým obyvatelům bezplatně nabízí mnoho služeb s možností odpady co nejlépe a pohodlně třídit. Zejména se jedná o:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…